Kilovaglás egy őszi erődből

2004. 08. 16. 17:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetvenes években már a magyar versbeszéd természetes velejárójának számított Juhász Ferenc és Nagy László pogány erejű szerves metaforabokrainak burjánzása. Senki sem hitte volna, hogy lehetséges egyáltalán még bármiféle pozitívan meghökkentő újdonságot teremteni a líra narrációjában, amíg meg nem jelent 1973-ban Dobai Péter Kilovaglás egy őszi erődből című kötete. Az akkor huszonkilenc esztendős lírikus versmondatai a hegycsúcsról alázúduló lavina dübörgésével zúgták a modern ember szorongásait, félelmeit, s alig burkoltan az elemi szabadságjogaitól megfosztott, diktatúrába született gondolkodó panaszát. A cím is elárulja, hogy a köteten, akár Dobai folyamatosan gyarapodó életművén, végigvonul egy csak azért is vállalt, romantikus attitűd is. Az ötven és hatvan közöttiek illúzióvesztettségének és -keresésének látszólag ellentmondásos alapmagatartása jellemzi Dobai jelen idejű közérzetnovelláit, kisregényeit és történelmi múltba tekintő példázatregényeit. Ahogy a Háromszögtan (1983) tragikus anti love sztorijában, a Játék a szobákkal (1976) című, annak idején egzisztencializmussal is hírbe hozott novelláiban keresik a szereplők kétségbeesett, féktelen tombolásnak álcázott életigenlésben az erkölcsös élet lehetőségét, úgy talál az író a XIX. században, az 1948–49-es forradalom és szabadságharc egykori hőseinek megidézésével követendő magatartásmintákat a múltban. A Csontmolnárok (1974) idegenben is férfiként viselkedő hősei, Bem József és társai, a szabadságharc újrakezdésével próbálkozó Noszlopy Gáspárnak emléket állító Vadon (1982) alig burkoltan idézik a feledésre hajlamos magyarság emlékezetébe a rövid ideig tündöklő, levert és a kora nyolcvanas évekig a nemzet közös tudatalattijába szorított 1956-os szabadságharcot is.
Az íróként, költőként jelentős műveket alkotó Dobai Péter dramaturgként, forgatókönyvíróként, néha rendezőként máig résztvevője a magyar filmművészetnek is. Az Oscar-díjas Szabó István-alkotás, a Mephisto (1980), a Szabó-trilógia másik két darabja, a Redl ezredes (1983) és a Hanussen (1984), Huszárik Zoltán Csontváryja (1979), Szomjas György Rosszemberekje (1976) Dobai forgatókönyvei nyomán készültek. A jeles újreneszánsz alkotó augusztus 12-én ünnepelte hatvanadik születésnapját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.