Svéd kórus lett az első Debrecenben

2004. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Papírforma szerinti eredmény született a XXI. Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nagydíjáért folytatott versenyben. A pálmát a modern kóruszene nagyhatalmának számító Svédországból érkezett uppsalai Allmanna Sangen vegyes kar vitte el, s ezzel bejutott a jövőre Várnában rendezendő Kórusmuzsika Európa Nagydíja versenyre. A nagydíjas kórust Cecília Rydinger-Alin dirigálta, a győztes programban Huszár Lajos Agnus Dei, Jan Sanström Biegga Luohte, Ligeti György és Veljo Tormis művei szerepeltek. A szoros küzdelemben a moszkvai Veszna és a dél-afrikai Tygerberg gyermekkarok hajszálnyival maradtak alul a svédekkel szemben.
A női karok kategóriájában az Észt Kóruskarnagyok Női Kara, kamaramuzsikában pedig a japán Vox Gaudiosa Kamarakórus nyert, páratlan zenei élményt nyújva a hallgatóságnak. Ugyancsak első díjat kapott a brit Joiful company of singers.
A kórusverseny művészeti tanácsának elnöke, Erdei Péter a fesztivált értékelve lapunknak elmondta: a Bartók Béla kórusversenyek sorában eddig az idei bizonyult a legrangosabbnak. A 16 országból érkezett 24 énekkar a világ kórusművészetének minden irányzatát megszólaltatta, páratlanul magas színvonalon. A kelet-európai énekkarok zengése, a baltiak hajlékonysága, a britek finom, könnyed stílusa, a déliek dús dallamvilága csakúgy jelen volt a versenyeken, mint a távol-keletiek precíz ritmustartása. Erdei Péter kiemelte: a megmérettetés egyetlen – ám súlyos – hiányossága az volt, hogy magyar gyermekkar nem vett részt a versenyen. Ennek oka, hogy az oktatásban az utóbbi években méltánytalanul háttérbe szorult a zenei nevelés, ami megengedhetetlen Kodály és Bartók országában – hangsúlyozta az elnök.
A nagydíjas versenyben elnöklő Mindszenti Zsuzsánna Liszt-díjas karnagy a kórusviadalt kivételesen magas színvonalúnak értékelte, ahol az egymáshoz igen közel álló művészeti teljesítményeket nagyon nehéz volt rangsorolni. A nemzetközi mérce szerint is kiemelkedő színvonalú rendezvénynyel Debrecen megerősítette helyét a rangos zenei rendezvényeknek otthont adó vidéki városok sorában – hangsúlyozta a zsűrielnök.
Debrecen több mint negyven éve ad otthont a kórusfesztiválnak. Ezen idő alatt a város kulturális életének szerves részévé, ugyanakkor kiemelkedő ünneppé vált a rendezvény, amit rendszerint az is erősített, hogy egyszer spontán, mászszor szervezett módon, de a versenyző kórusok mindig teleénekelték a várost. A szabadtéri koncertekről azonban idén kénytelenek voltak lemondani a debreceniek, ugyanis az ezer énekes és tucatnyi tánckar részvételével tervezett nyitó felvonulást csakúgy elmosta az eső, mint a varázsos hangulatú Déri térre tervezett koncertet. A szombati díjkiosztás volt az egyetlen, ahol a közönség szabad téren hallgathatta a kórusokat és ünnepelhette a győzteseket. Ez a koncert viszont kárpótolta a jelenlévőket mindenért: csodás összefoglalását adta a nívós fesztiválnak.
Debrecen 2006-ban is megrendezi a Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyt: a fesztiválnak az addigra megépülő Kölcsey Központ ad otthont július utolsó hetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.