Zeneszó a Balatonnál

Balatonföldvár és a vele közvetlenül összeépült Szántód és Kőröshegy városvezetése megértette, hogy nem siránkozni kell amiatt, hogy a balatoni nyárnak egyre több hazai és külföldi ellenkínálata van, hanem tenni is kell valamit azért, hogy újra vonzóvá váljon a nyaralás a magyar tenger partján. A rendezvények egyik központja a Jubileumi tér.

2004. 08. 03. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A balatonföldvári millenniumi szökőkút és vízesés előtti egészen különleges hangulatú agorán péntek esténként augusztus végéig kistérségi bemutatókon szerepelnek a Balaton környéki települések művészeti együttesei Balatonföldvárról, Szántódról, Bálványosról, Kerekiről, Balatonszemesről. A balatonföldvári Ránki György Zeneiskola Fúvószenekara szerdánként este nyolctól fél tízig szolgáltat térzenét. Minden idénybeli kedden este nyolckor kezdődik a balatonföldvári katolikus templomban a Földvári zenei esték című hangversenysorozat.
A déli part igazi különlegessége a kőröshegyi gótikus műemlék templom, ahol 1967 nyara óta, minden nyári főidényben, péntek este nyolctól komolyzenei hangversenyekben gyönyörködhet a közönség. A páratlan akusztikájú templom elődje az egyik elképzelés szerint az 1082-es, Szent László király által elrendelt összeírásban szereplő kis bencés capella, azaz kápolna volt. Valószínűbb a másik vélemény, amely szerint a jelenlegi műemlék templom 1490 táján keletkezett, a Báthoryak építtették a ferenceseknek. A hangversenyeket Takács Károly esperes, helytörténész kezdeményezte. Neki jutott először eszébe a hatvanas években: milyen szép lenne, ha a Balatonföldvárral egybeépült Kőröshegyen, kihasználva a templom kitűnő akusztikáját, terveznének és szerveznének az üdülői időszakra egy nyári koncertsorozatot. Nagyon jó barátságban voltak Farkas Ferenc zeneszerzővel, ketten ötlötték ki, hogy a júliusi és augusztusi, péntek esti nyolc órai koncerteknek mindig ugyanakkor kell kezdődniük, hogy az időpont eltéveszthetetlen és megjegyezhető legyen. Az orgona- és kórus-koncertsorozat korábbi neve, a Cantus Pannonicus Farkas Ferenctől származik, aki az 1967-es ősbemutatóra írta a Kőröshegyi Betlehemes című művét. A mű sokáig évente szerepelt az esték műsorában, annak jelképeként.
Idén eddig a Nemzeti Énekkar, Bodonyi Katalin karmester és Ella István orgonaművész, valamint Virágh András orgonaművész és Búzás Aida énekművész hangversenye szerepelt a Kőröshegyi hangversenyek a római katolikus templomban nevet viselő sorozatban. Augusztus 6-án, pénteken este nyolckor kezdődik Francesco Finotti orgonaművész estje, amelyen Bach-, Scarlatti-, Mozart-művek hangzanak el. Augusztus 13-án a Pécsi Kamarakórus lép föl Tillay Aurél vezényletével. Az augusztus huszadikai ünnepi koncerten Ó, Szent István dicsértessél címmel Kecskés L. András művészeti vezetésével Kecskés Mónika játssza az Árpád-házi királyainkat, többek között Szent Istvánt, Szent Lászlót, Könyves Kálmánt és II. Istvánt dicsőítő himnuszokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.