Kósa Lajos polgármester a rendezvénysorozat megnyitóján Szentpétervár és Debrecen saját országa történelmében játszott jelentőségét hangsúlyozta, és arra emlékeztetett, hogy a politika múltbeli bűneinek emlegetése helyett az emberek közötti kulturális és gazdasági kapcsolatok építésére kell nagy figyelmet fordítani. Valerij Muszatov orosz nagykövet rámutatott: a két város kulturális gazdagsága, szellemi kincsei kitűnő alapot szolgáltatnak a gyümölcsöző kapcsolatok kiépítéséhez.
A színes program gerincét a népművészeti kiállítás és vásár szolgáltatja, ami a rendezvény teljes időtartama alatt várja az érdeklődőket a belvárosban. A világszerte ismert Matrjoska-babák művészi igénnyel esztergált vidám figurái mellett sajátos orosz hangulatot idéznek a Szentpétervár környéki nyírfakéreg-faragások, a dúsan díszített kasmírkendők, a teaszertartáshoz nélkülözhetetlen, finoman formált porcelánedények. A kiállítás másik vonulata a Szentpétervár környéki borostyánkultúrát vonultatja fel. A hagyományos formákból építkező tárgyak már magukon viselik a modern kor ízlésvilágát is.
A világ számára az orosz népi kultúrát mindig is a zene és a tánc képviselte a legnépszerűbb formában. A parádés népviselet, a zenészek és táncosok virtuóz tudása Debrecenben is megtette a hatását: a Makov Cvet együttes fellépése óriási siker mindenütt, akár a Piac utcai színpadon, akár a Belvárosi étterem elegáns környezetében lépnek a közönség elé. A szentpéterváriak a hagyományos folklórműsor mellett egy unikumról is gondoskodtak: az alig 14 éves Vladimir Pugacsov harmonikaművész fellépése valódi meglepetés volt. A tehetséges fiatalember már nem csak ígéret: több világversenyen bizonyította tudását kitűnő eredményekkel. A szentpéterváriak bemutatkozását jövő tavasszal a debreceniek vendégszereplése követi. A programról megkezdték az egyeztetést.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le