A képzeletbeli régió

Tisztességtelen eszközöket választ Toller László, Pécs és Botka László, Szeged szocialista polgármestere, amikor egy képzeletbeli régió érdekeit hangoztatva közösen próbálnak ringbe szállni Európa kulturális fővárosa címéért – nyilatkozta lapunknak Gulyás Gábor, a címre ugyancsak pályázó Debrecen programkoordinátora. Gulyás arra reagált, hogy a két polgármester bejelentette: a nagy riválisnak tartott Budapest legyőzése érdekében közösen indulnak a 2010-ben elnyerhető megtisztelő címért.

2004. 10. 20. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás Gábor, a debreceni pályázó team vezetője a példa nélküli ötlet kapcsán rámutatott: a kettős indulás egyaránt ellentétes a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt pályázat kritériumaival és az Európai Unió vonatkozó határozatával. Szerinte a fair play íratlan szabályait meszsze figyelmen kívül hagyó etikátlan előnyszerzési kísérlet arra vall, hogy a szocialista városatyák máris vissza kívánnak élni azzal, hogy a frissen megválasztott MSZP- pártelnök egyben a kultusztárca vezetője is. A programkoordinátor elképzelhetetlennek tartja, hogy a pártelnök-miniszterelnök a pécsiek és szegediek gondolkodását elfogadná. Ha mégis ez történne, akkor nyilvánvaló lenne, hogy Hiller István a nemzet és Európa érdekei elé helyezi saját pártja érdekeit – vélekedett Gulyás Gábor.
A kulturális fővárosi rang odaítélése nem kötődik ugyan szorosan az EU regionális programjaihoz, mégsem független azoktól, mert az utóbbi tíz évben következetesen előnyben részesítették a vidéki kulturális centrumokat a szintén pályázó fővárosokkal szemben. Olyannyira, hogy az elmúlt bő egy évtized alatt főváros egyáltalán nem is nyerte el ezt a címet. Ennek ismeretében kissé erőltetettnek tűnik tehát a pécsi és szegedi gondolat, aminek egyik „nyomós” érve, hogy a Budapesttel szemben szeretnének ilyen módon előnyöket kiharcolni.
Amint arról már többször beszámoltunk: az Európai Unió minden évben két városnak ítéli oda a kulturális főváros címet, amelyet a nyertes települések egész esztendőben birtokolnak. 2010-ben egy német és egy magyar város kapja meg a titulust. Hogy melyik, azt 2005 őszén dönti el az EU illetékes bizottsága az országok kormányai javaslata alapján. A megtiszteltetéshez közvetlenül nem sok pénzt rendelne az EU, ám az elnyert cím birtokában jelentős fejlesztési forrásokhoz juthatnak a szerencsés városok. A brit Glasgow például 1990-ben több mint tízmillió font bevételhez jutott a cím birtokosaként, ami nemcsak a kulturális programok megszervezésében tett jó szolgálatot, de a szükséges infrastrukturális beruházások finanszírozásában is igencsak hasznos volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.