Hagyományteremtő koncertest

Forró hangulatú, remek koncertnek adott otthont a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola a napokban. Az őszi fesztivál programsorozatába illeszkedő hangversenyen Dobos Kálmán, Jeney Zoltán, Keuler Jenő, Kocsár Miklós, Litván Gábor és Pongrácz Zoltán darabjait élvezhette a közönség. A meglehetősen különböző felfogásban alkotó komponisták valamennyien Debrecenben kezdték pályájukat, illetve rövidebb-hosszabb ideig jelentős szerepet töltöttek be a város zenei életében.

2004. 10. 19. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

P ongrácz Zoltán, a Kodály-tanítványok egyik legismertebbike Cimbalomversenyével „nevezett” a debreceni koncertre. A kilencvenkét éves mester műve a koncert záródarabja volt. A sajátos színeket felragyogtató zenemű kapcsán a komponista úgy nyilatkozott: itt az ideje annak, hogy a huszadik század komolyzenei termését megszűrje a zenei világ, és ha kell, lépjen túl akár a legnagyobbak elavultnak bizonyuló felfogásán is. Litván Gábor, aki az ötvenes–hatvanas évek ismert és elismert színházi karnagya volt a városban, s aki Pátria reasarch című darabjának előadásához maga is a zongorához ült, kevésbé forradalmi hangokat pengetett. Szerinte a bartóki és kodályi hagyományokon való túllépésnek még nem jött el az ideje. A művész a koncerthez kapcsolódó beszélgetésen felhívta a figyelmet arra, hogy a számítógép használata a zeneszerzők kreativitását korlátozza. A Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolát egészen a közelmúltig igazgató Keuler Jenő elektronikus zene világába tartozó Csillagzenéje viszont rácáfolt a kételyekre: bővelkedett eredeti megoldásokban. Keuler Zoltán kérdésünkre elmondta: debreceni zenei iskoláról ugyan nem lehet beszélni, de arról mindenképpen, hogy a városban nagyon erős hagyományai voltak és a Bartók Béla nemzetközi kórusfesztiválon keresztül ma is vannak a huszadik századi magyar zenének. Dobos Kálmán Erkel-díjas zeneszerző négy művel, köztük a Pilinszky János ihlette, különleges hangzású Misztérium című darabjával varázsolta el a hallgatóságot, Jeney Zoltán pedig, aki zongoristaként személyesen szintén közreműködött a hangversenyen, a Halotti szertartás tételeit tűzte műsorára, s mellette még három versfeldolgozással jelentkezett. A koncertet a Debrecenhez máig igen sok szállal kötődő Kocsár Miklós Triószonátája nyitotta, ami hasonlóan a nyári kórusfesztiválra írt Requiemjéhez, igen nagy hatással volt a közönségre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.