Megújult Bocskai-tárlat

A Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Igazgatósága a kultusztárca tizenötmillió forintos támogatásával felújította a nagykereki várkastély Bocskai-kiállítását és belső berendezését. A világos tematikával felépített, Bocskai István szellemiségét hűen idéző tárlat organikus stílusú terveit Bánkuti Albin és Láng-Miticzky Gábor készítette, a kiállítás rendezője és ötletgazdája Nyakas Miklós, a Hajdúsági Múzeum igazgatója.

2004. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kicsiny belső udvart körülölelő fehér falú folyosóról belépve Bocskai István Kurucz István által bronzba öntött egész alakos szobra látható. Az első teremben a „kincses város”, Kolozsvár középkori makettjével találkozunk, benne a vitézlő fejedelem szülőházának makettjével. Az első tabló Bocskai családfáját ismerteti, a másodikon uralkodói címerét láthatjuk, melynek érdekessége, hogy a családi címert a Magyar Királyság uralkodói címere és Erdély címerének egyesítésével alkották meg. A történeti kutatások szerint Bocskai ötvenedik születésnapján, 1606. október 25-én került a címer a kolozsvári szülői ház homlokzatára. A harmadik és a negyedik tabló Hagymássy Katalinnak, Bocskai feleségének állít emléket. Az asszony hagyatékának kiemelt helye van a tárlatban, ami érthető is, hiszen a fejedelem által oly nagyon kedvelt nagykereki várkastély Katalin hozományaként került a Bocskai család birtokába. A hatodik tabló Bocskai gyümölcsöző birtokpolitikájáról ad képet, melynek eredményeként 1599-re valódi nagybirtokossá vált, s e terület adta Bihar vármegye adózó portáinak több mint 23 százalékát. Az első terem hangulatát a három különböző felfogásban készített Bocskai-ábrázolás határozza meg, köztük a hajdúdorogi képírómester, Szűcs János középkort idéző ecsetvonással festett alkotása. A második teremben központi helyen láthatjuk a nagykereki várkastély kicsinyített mását, tőle jobbra és balra haladva pedig a csaták makettjeit, amelyek a csapatmozgásokat is bemutatják, felidézik a keresztényeknek fényes sikert hozó gyurgyevói ütközetet, amiben Bocskainak oroszlánrésze volt. Az álmosdit felelevenítő terepasztal interaktív játékra is alkalmas: a nézelődők „felrobbanthatják” az álmosdi csata helyszínéről menekülő császári csapatokat. A Bocskai-szabadságharc sorsfordító ütközetének 400. évfordulójára tekintettel ez a makett a második terem, s egyúttal a kiállítás leglátványosabb attrakciója. A következő teremben Bocskai hajdúinak életképeivel és a kismarjai haranggal találkozunk. A kiállítás önmagában is bőséges élménnyel és információval látja el a látogatót, ám távozóban még magához veheti azt a Nyakas Miklós tollából származó, élvezetes stílusban megírt füzetecskét, amely ajánlható minden történelmünk sorsfordulói iránt érdeklődő felnőttnek és gyermeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.