Támadás sértettségből

Csokonai születésének 230., halálának 200. évfordulója tiszteletére emlékévet hirdetett a költő városa, Debrecen, ám a végéhez közeledve úgy tűnik, a poéta szelleme évszázadok múltán sem képes egy táborba terelni tisztelőit. Egyik laptársunknak ugyanis Borbély Szilárd költő, a Csokonai-kuratórium tagja úgy nyilatkozott: a testületüknek nem volt beleszólása az emlékprogram kialakításába, így felelősséget sem vállalhat a szerinte „szánalmas és cinikus” megmozdulásokért. Borbély a napilapon keresztül azt is megüzente a debreceni városvezetésnek, hogy kilép a kuratóriumból.

2004. 10. 01. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Turi Gábor alpolgármester úgy véli, kellemetlen, sajnálatos és szomorú, hogy a Csokonai-évfordulók tiszteletére meghirdetett emlékév politikai dimenziót kapott, és a Csokonai-kutatóként is dolgozó költő sajtón keresztüli üzengetésben éli ki várossal szembeni sértettségét. Elmondta: a Csokonai-emlékév ellen indított méltánytalan támadásokat visszautasítja, mint ahogy azt a kijelentést is, hogy a kuratórium súlytalan lett volna, és „fedőszervként” működött volna. Turi véleményére reagálva Borbély Szilárd elismerte: néhány évvel ezelőtt igényelt egy néhány tízezer forintos ösztöndíjat a várostól, amit valóban nem kapott meg, ám ennek semmi köze a Csokonai-emlékévvel kapcsolatos kifogásaihoz.
De kezdjük az elején. Két évvel ezelőtt a Debreceni Református Kollégium vezetése felvetette, hogy az idegenforgalmi övezetektől távol eső Csokonai-síremléket telepítsék át a kollégium és a Nagytemplom közötti parkba. Az ötletet a város támogatta, ám a szocialistákkal és szabad demokratákkal kitűnő kapcsolatot ápoló „városvédő” szervezetek élesen támadták. Turi Gábor javaslatára ekkor hívott életre az önkormányzat egy kuratóriumot, amelynek feladata annak megvizsgálása volt, célszerű-e mozdítani a forgalmas út mellett, kieső helyen lévő síremléket. A kuratórium a kérdésre nemmel szavazott, javaslatát a közgyűlés elfogadta, így a síremlék helyben maradt. A vitában felvetődött, hogy nem feltétlenül az emlékoszlop áttelepítése körüli huzavonával kellene a nagyformátumú költőre emlékezni születésének és halálának közelgő évfordulója alkalmából. A „fedőszervként” működő kuratórium feladata tehát az volt, hogy a város által meghirdetendő Csokonai-év programjának kialakításához javaslatokat gyűjtsön és rendszerezzen. Ennek megtörténtét Borbély Szilárd sem vitatja, ám lapunknak nyilatkozva kifogásolta: a városvezetés ígéretei ellenére kevés pénz állt rendelkezésre, s így nem lehetett országossá tenni a programokat, sőt, a költő szerint a debreceniekhez sem jutott el eléggé Csokonai emlékezete.
A kritika kapcsán Turi Gábor elmondta: díjnyertes virágkocsival, országos vetélkedőkkel, tudományos emlékülések sorával a Csokonai-relikviák országos vándorkiállításával emlékezik a város nagy fiára. A síremlék rendbetételére pedig tízmillió forintot fordítanak. Több jobb lett volna, ám ahhoz az országos emlékbizottságnak kellett volna emlékévvé nyilvánítani a rendezvénysorozatot. Ez azonban kimaradt a bizottság programjából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.