Tudatosan bánjunk igazságainkkal

2004. 10. 04. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki a várható szaftos botrányra éhesen sietett szombaton a Magyar Írószövetség háromévenként esedékes tisztújító közgyűlésére, a zuglói Stefánia-palotába, csalatkozott. A gyűlésre érkezett 291 regisztrált magyar író mindvégig higgadt maradt. A leköszönő elnök, Kalász Márton költő a mögötte álló három esztendőt – s kiváltképpen az ideit – teherpróbáló korszaknak nevezte mind a tagság, mind saját maga számára. Nem csak azért, mert a Tilos Rádió műsorvezetőjének tavalyi, karácsonyt megelőző keresztényellenes kijelentései, majd az erre reagáló Döbrentei Kornél Tilos Rádiónál elmondott beszéde hadiállapotot eredményezett. A Magyar Írószövetség létszáma nyolcszázkilencvenhét főre apadt, a százhatvankét kilépő ráadásul még a székházat is akarja. E tekintetben – ahogy ezt több, Kalász Márton iránt rokonszenvező hozzászólás is megerősítette – a helyzet egyértelmű. Kalász Márton 2001-ben megállapodást kötött Rockenbauer Zoltánnal, a Fidesz kultuszminiszterével, amelynek eredményeként a tárca 2002-től kezdve tíz évig bérbe vette a házat, kizárólag a Magyar Írószövetség számára, így a Bajza utcai klubbal kizárólag a Magyar Írószövetség rendelkezhet. Az idei esztendő nehézségeit fokozta, hogy a kulturális minisztérium a 20,2 millió forintos állami támogatásból eddig csak egy alacsony összegű gyorssegélyt juttatott a szövetségnek. Akik ezt is irigylik, valójában a semmit irigylik. A hisztérikus reagálások valószínűleg hű tükörképei a kormányválság nyomán kialakult zűrzavaros helyzetnek. Kalász Márton azzal az intelemmel köszönt le elnöki tisztéről, hogy tudatosan bánjunk igazságainkkal, s a magyar anyanyelvvel is, mert hebehurgya szavakkal olykor a legszentebb ügyeknek is többet ártunk, mint használunk. Nem vagyunk kedveltek a jelenlegi társadalmi környezetnek, ne nehezítsük hát fölöslegesen egyébként sem rózsás helyzetünket. A hozzászólók közül többen – Kiss Irén költő, Turcsány Péter, Ács Gábor író és mások – dicsérték Kalász Márton mértéktartó, keresztény humanista magatartását, amellyel megmentette a szövetséget az eróziótól.
A közgyűlés nem kevésbé fontos, leghosszabb vitaidőt igénylő napirendi pontja a Magyar Írószövetség új alapszabályának megvitatása volt. Gál András Levente, a szövetség jogi képviselője meggyőzően érvelt: az írószövetség pillanatnyilag megmarad egyesületnek, s nem válik közhasznú társasággá. Ám az alapszabályát teljes mértékben harmonizálni kell a közhasznú törvénynyel, ugyanis a jövőbeli minisztériumok politikai pártállástól függetlenül csak azokat az egyesületeket részesíthetik komoly támogatásban, akik ezt a jogharmonizációt végrehajtják. A szükséges alapszabály-módosításokat a Magyar Írószövetségtől eltekintve már minden írószervezet végrehajtotta. A tagság egy ellenszavazattal és két tartózkodással elfogadta az új alapszabályt. Ennek megfelelően a tisztújító titkos szavazáson a tagság 48 negyven éven felüli, 8 negyven éven aluli tagot és 6 póttagot választott a szövetség választmányába. Nyílt szavazással választották meg a közhasznúság kritériumainak megfelelő háromtagú felügyelőbizottságot. Az új választmány első ülését október 21-re napolták el, akkor a szokásjognak megfelelően előreláthatóan a legtöbb – százhatvannégy – szavazatot kapott Kalász Mártont kéri fel az elnöki posztra.



Kalász Márton, a Magyar Írószövetség leköszönő elnöke kapta a legtöbb szavazatot, százhatvannégyet. Nehéz szívvel tekint vissza az elmúlt három évre, de a szolidaritás számos, közvetlen és sajtóbeli megnyilvánulása erkölcsi erőt adott számára. Úgy érzi, azoknak is köszönettel tartozik, akik a rájuk gyakorolt morális és egzisztenciális presszió ellenére sem léptek ki az írószövetségből. Az erőteljes befolyásolás szerves részeként a hazai domináns sajtó és a külföldi, főként németországi média „kígyót-békát kiáltott” a Magyar Írószövetségre és az elnökre. Az idei esztendő az írótársadalomnak és saját elmondása szerint Kalász Mártonnak is erkölcsi erőpróba volt. Számot kellett vetnie: érdemes vagy sem tovább folytatnia. „Talán képtelenül hangzik, de az utóbbi nyolc-kilenc hónap igazi élmény volt, a szó pozitív és negatív értelmében is. Azt nem kell bizonygatnom, hogy alaptermészetem szelíd, s ezen semmit sem változtatott, hogy időközben mintha határozottabbá váltam volna. Az írók többségének baráti együttérzése s a közgyűlés bizalma kötelez, így ha az október 21-i választmányi ülés a szokásjognak megfelelően engem kér fel az elnöki tisztségre, elfogadom a bizalmat.”
L. Simon László, a Fiatal Írók Szövetségének elnöke – az új választmány tagja, százhatvanegy szavazatot kapott – úgy érzi, az új alapszabály is segíti majd, hogy dinamikusabbá váljon az írószövetség érdemi munkája. A közgyűlés megerősítette az elnökséget, a választmányt és a felügyelőbizottságot abban a törekvésében, hogy a szövetség hamarosan közhasznú egyesületként működjön. A csökkentett létszámú elnökség és választmány mellett újdonság, hogy nyolc, negyven éven aluli fiatal író is bekerült a választmányba, amelyre eddig nem nagyon volt példa. Az új jogi keretek és a tartalmi változások lehetővé teszik, hogy tényleges érdekképviseleti munkát folytató új írószervezet jöjjön létre. L. Simon László annyira hisz a Magyar Írószövetség megújulásban, hogy a Fiatal Írók Szövetségének két hét múlva esedékes tisztújító közgyűlésén lemond az elnökségről, hogy erőit az alkotás mellett a választmányban folytatott tevékenységének szentelhesse.
Prágai Tamás író, költő, a Kortárs szerkesztője, a választmány 154 szavazattal megválasztott tagja hangsúlyozta: az irodalom létezésének alfája és ómegája a mű. Ez viszont semmiképpen sem csökkenti az írószövetség fontosságát, ugyanis a mű olvashatóvá tétele többlépcsős folyamat. Kezdődik ott, hogy az író otthon alkot. Minden író vágya, hogy létrehozza az újabb műveket, de ez a vágy csak akkor teljes, ha az alkotás végeredménye eljut az olvasóhoz, és örömöt okoz nekik. A műnek a médiumok segítségével meg kell jelennie az olvasók előtt. Ebben az utolsó fázisban nagy szerepe van egy komoly alkotókat tömörítő szervezetnek, s a Magyar Írószövetség képviselheti ezt a törekvést. A Magyar Írószövetség két folyóiratot is fenntart, a Kortársat és a Magyar Naplót, ezeknek missziója, hogy fórumot adjanak a magyar irodalom legújabb termésének. Többlépcsős folyamatban érvényesül a Magyar Írószövetség érdekvédelmi, érdek-képviseleti, tagjainak önérvényesítését is segítő szerepe, amelynek megvalósításához minden feltétel adott. „Minden rajtunk múlik. Én optimista vagyok.”
Kiss Gy. Csaba irodalomtörténész, az elnökség és a választmány tagja úgy gondolja, hogy a kultúrdiplomácia területén igen nagy feladatok várnak a megújult, megfiatalodott Magyar Írószövetségre, hiszen az írókat nem kötik a hivatalos szabályok és korlátok. Civil társadalmi szervezetek intenzíven segíthetik egyrészt azt, hogy a magyarok és a szomszédos országok között ember közeli kapcsolat alakuljon ki, ezt a vice versa lefordított irodalmi művek önmagukban is megteremtik, de igazán a műhelyek, a kiadók és a folyóiratok közvetlen kapcsolata teszi még konkrétabbá. A jószomszédság előbb-utóbb visszahat a magyar kisebbségek helyzetére is, hiszen a többség sokszor tájékozatlansága miatt nem érti a kisebbséget. Legalább ilyen fontos a magyar–magyar kultúrdiplomácia, hiszen a hazai közvélemény is igen kevés információval rendelkezik a határon túli honfitársakról. Ebben oroszlánrészt vállalhat a határon túli irodalom. Sajnos komoly hiányosságot jelent az, hogy a magyar közoktatásból még mindig hiányzik az „ötágú síp”, Délvidék, Erdély, Kárpátalja, Felvidék és a nyugati magyar nyelvű irodalom közvetítése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.