Balassi Bálint élete és kora

A Balassi-emlékév egyik méltó záróakkordjaként tartott előadást hétfőn este Kőszeghy Péter irodalomtörténész, Balassi-kutató, a reneszánsz költőről elnevezett kiadó vezetője Celldömölkön, a Kresznerics Ferenc Könyvtárban Balassi Bálint életéről, hitéről, költészetéről. Balassagyarmaton Réti Zoltán festőművész Balassi-sorozatát állították ki a költőről elnevezett gimnázium galériájában.

2004. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előadás középpontjában annak a kötetnek a bemutatása állt, amelynek tanulmányait Csörsz Rumen István, Kőszeghy Péter, Pálffy Géza, Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténészek írták.
Kőszeghy Péter Balassi Bálint egész életútját átfogó esszétanulmányában Balassi születésnapját a személyhez, egyéniséghez kötött magyar költészet születésnapjának nevezi. Az első magyar irodalomtörténeti költő, Balassi Bálint 1554. október 20-án született délelőtt kilenc óra tájban, Zólyom várában. A kor szokásainak megfelelően a híres família Balassinak és becéző alakban Balassának egyaránt nevezi magát, a költő műveit Balassi Bálint formában jegyezte. Érdekességnek számít, hogy a maga korában egyetlen műve jelent meg nyomtatásban, az is műfordítás, mégpedig Michael Bock Beteg lelkeknek szóló füves kertecske című kegyességi irata. A Balassi-költemények a kor szokásainak megfelelően megzenésített és kéziratos alakban terjedtek. Ezeknek a megzenésített, illetve újrazenésített énekelhető költeményeknek különös, archaizáló esztétikumáról mindenki meggyőződhetett, aki részt vett október 20-án Ferencz Éva, Kobzos Kiss Tamás, a Kecskés és az Ars Renata együttes maratoni koncertjén a Magyar Rádió Márványtermében, amelynek CD-változata hamarosan elkészül. Balassi mint humanista költő és reneszánsz egyéniség a teljesség foglalatának tekintette költészetét. Kőszeghy Péter dolgozatának tézisei szerint is komoly teológiai műveltséggel rendelkezett; első tanítómestere Bornemissza Péter író, a nagyhatású prédikátor volt. Szentmártoni Szabó Géza esszéjének szavait kölcsönözve istenes verseihez, énekeihez a kortárs gyülekezeti költészet bőséges termése adott mintát. Profán módon szakrális nőeszményének, szerelmi lírájának legteljesebb foglalatai a Losonczy Annához írt Júlia-versek. A hölgy kezét a költőnek nem sikerült elnyernie. Balassi Bálintnak köszönhetjük a XVI. századi vitézi élet számos veretes versbéli megörökítését, e művek leghíresebbje A végek dicsérete című költemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.