Irodalmi napok Debrecenben

2004. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irodalmi pályázatot hirdet Debrecen a Csokonai-emlékév alkalmából. A költő szülővárosa olyan regény létrejöttét szeretné ösztönözni, amely személyes hangvételű, Csokonait mint embert mutatja be korának viszonyai között, és az akkori Debrecen ábrázolására is vállalkozik. A regény megírására ötmillió forintot ajánl fel az önkormányzat – jelentette be Kósa Lajos polgármester a Debreceni irodalmi napok megnyitóján.
A pályázat minden magyar nyelven alkotó írónak szól. Feltételeit az Alföld és szerkesztősége, a református kollégium, a Debreceni Egyetem, illetve a Debreceni Irodalmi Múzeum által delegált bizottság határozza meg, a pályázati kiírás megjelenése jövő januárban, a költő halálának évfordulóján várható. A polgármester úgy fogalmazott: ha nem is a Toldit, de mindenképpen nagy hatású irodalmi művet remélnek a pályázattól. Olyan történelmi regényt, amely közel hozza a költőt mindennapjainkhoz. Beszédében kitért arra is, hogy az évfordulóhoz méltatlan politikai csatározások zajlanak, olyan helyzet alakult ki, amikor a regénypályázatot meghirdető városvezetést könnyen érheti az a vád: ilyen módon kívánja bizonyítani, hogy úgymond Csokonai mégsem SZDSZ-es volt, hanem fideszes. Úgy fogalmazott: a baloldal körül tömörülő értelmiség által elszúrtnak mondott emlékéven a pályázat nem szépségtapasz, hanem pontosan akkora vállalás, ami a költő szülővárosától joggal elvárható. Kifejtette: nem lenne túlzás az sem, ha Csokonairól játékfilm készülne, mert ilyen módon lehetne közel hozni a költőt az emberekhez. Ám erre a szülőváros pénz hiányában valóban nem vállalkozhat.
A megnyitót követően az Alföld-díjasok estjével folytatódott az irodalmi napok nívós rendezvénysorozata: Csikós Sándor a díjazott Ferdinándy György és Juhász Ferenc műveit adta elő. A Puerto Ricóból nemrég hazatelepült Ferdinándy György a díj átvételekor elmondta, szűk tízéves francia nyelvű alkotó korszakát követően mindig magyarul írt, mert az anyanyelv képeit nem tudta kitörölni a lelkéből semmi. A szülőföldhöz való kötődését, elszakadását, majd visszatalálását megdöbbentő nyíltsággal ábrázoló műveit az est során Aczél Géza, az Alföld főszerkesztője méltatta. Juhász Ferenc szavai az 1956-ot követő hallgatást és depressziót, majd a költő 1963-as újbóli megszólalását idézték, amelynek ihletője József Attila sírja volt. Az Új Írásban megjelent vers új korszakot indított a magyar költészetben. A harmadik Alföld-díjas a fiatal kutató, Simon András lett, aki klasszika-filológusként a hermeneutikai iskola képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.