Kulturális érték az ököljog áldozata

Áldatlan állapotok alakultak ki a terézvárosi Fáklya Klub körül – ez derült ki azon a Pálvölgyi és Társa Ügyvédi Irodában tartott tájékoztatón, amelyre Rakos Miklós, a Fáklya Klub Egyesület elnöke hívta a fővárosi napilapok képviselőit. Az 1947-ben államosított épület 1965-ben vált a Fővárosi Pedagógusok Művelődési Központja, a Fáklya Klub otthonává. Hivatalos kezelője és felügyelő szerve a Pedagógusok Szakszervezete volt. A rendszerváltozás után a klub egyesületté alakult át. A Fáklya Klub Egyesület tehát teljes körű jogutódja a Fáklya Klubnak.

2004. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rakos Miklós elmondta, hogy ennek ellenére 1994-ben, a Pedagógusok Szakszervezetének a Budapest VI. kerületében működő központi vezetősége a Fáklya Klub Egyesület megkerülésével használati szerződést kötött a kincstárral, tényleges használóként tüntetve föl önmagát. Amikor a Fáklya Klub Egyesület a használati szerződést bíróság előtt megtámadta, a kincstár jogi képviselője perbeadványában megállapította, hogy a pedagógus-szakszervezet a használati szerződés megkötésekor megtévesztette a Magyar Államkincstárt. 2003-ban – folytatta Rakos Miklós – megint csak a Fáklya megkerülésével és tudta nélkül a pedagógus-szakszervezet tulajdoni pert indított a kincstár ellen, és a bíróság nyolcvankét százalékban a Pedagógusok Szakszervezetének, további tizennyolc százalékban pedig a Pedagógus Dolgozók Szakszervezetének, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének, valamint a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének adta tulajdonába az ingatlant. A bírósági ítélet hatálya csak a tulajdoni jogra terjedt ki, de nem az ingatlanban működő Fákyla Klub Egyesületre. Az egyesület még az épület új tulajdonosának 2004 nyarára tervezett, első birtokba adási kísérletét megelőzően jelezte a kincstárnak, hogy bírósághoz kíván fordulni. A kincstár újabb birtokbavételi időpontot jelölt ki 2004. október 19-re.
Az elnök szerint október 19-én délelőtt különös dolgok történtek a Fáklya klub bejáratánál. Négy személy kíséretében megjelent a pedagógus-szakszervezetet képviselő ügyvéd. „Az épület bejárati ajtajában álló kulturális intézményvezetőt egy erőteljes mozdulattal belökte az épületbe, majd a nyomában behatoló, láthatóan effajta feladatokra szakosodott személyek egyike rátámadt az intézmény vezetőjére, két karját hátrafeszítette, és durván, tegező hangnemben megfenyegette. Miután így sikerült a terepet megtisztítaniuk, megérkezett a kincstár két képviselője is, hogy a birtokba adást megkezdje. A Fáklya klub vezetőjének kérdésére a kincstár egyik képviselője elismerte, hogy megkapta a levelet, amely a perbeadványról értesítette őket, de azt mondta „ők már szeretnének túllenni a birtokba adáson” – mondta Rakos Miklós.
Mivel a Fáklya klub képviselője nem volt hajlandó asszisztálni ehhez az elképzeléshez, csupán részleges birtokbavétel történhetett. Végül a pedagógus-szakszervezet ügyvédje megfenyegette az egyesület vezetőjét, hogy harminc napon belül utcára teheti őket.
Rakos Miklós példátlannak tartja a történteket, az ököljog érvényesítésének egy európai uniós tagállam fővárosában. Az elnök szerint az nem jogállam, ahol egy magas színvonalú intézmény munkáját így szét lehet zilálni. Megkérdeztük az esetről Varga Lászlót, a Pedagógusok Szakszervezetének elnökét is. Elmondta, hogy a sajtótájékoztatóra őket nem hívták meg, az ott elhangzottakról és a történtekről semmiféle forrásból nem szereztek tudomást, így véleménye sem lehet. Az viszont tény és való, mondta az elnök, hogy a Pedagógusok Szakszervezete megnyerte a tulajdoni pert a kincstár ellen. Ennek megfelelően egyértelmű, hogy az ingatlan tulajdonosa nyolcvankét százalékban a Pedagógusok Szakszervezete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.