Adventi hangverseny

Kodály két nagy ívű művével, a Psalmus Hungaricusszal és a Budavári Te Deummal köszönti az adventet és karigazgatóját, a hatvanéves Erdei Pétert (képünkön) a Debreceni Kodály Kórus. A két klasszikus darabot műsorára tűző koncert az Arany Bika Bartók Termében ma este fél nyolckor kezdődik. A hangverseny szólistái Sinka Krisztina, Shöck Atala, Daróczi Tamás és Kálmándi Mihály lesznek. Közreműködik a Debreceni Filharmonikus Zenekar, vezényel Erdei Péter.

2004. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdai koncert a keresztény ünnepeinkhez kötődő Gulyás György-oratóriumsorozat része. A széria első hangversenyén pontosan egy hónappal ezelőtt Verdi Requiemje csendült fel Erdei Péter vezényletével, Szabóki Tünde, Wiedemann Bernadett, Kóbor Tamás és Kálmándi Mihály közreműködésével. A mindszentet követő koncert telt házat vonzott, és figyelemre méltó sikert aratott. A Psalmust és a Budavári Te Deumot műsorra tűző mai karácsony- váró koncertet követően 2005. február 4-én kerül színpadra az oratóriumsorozat záródarabjaként Johann Sebastian Bach János passiója. A kitüntetett érdeklődéssel várt koncerten a Budapesti Vonósok működnek közre Bánfalvi Béla hangversenymester vezetésével, szólót énekel Schöck Atala, Zádori Mária, Berner Martin, Cooley Thomas és Sander Klemens. Vezényel Hellmut Rilling, a világ talán első számú ma élő Bach-szakértője.
A tervekkel és munkakedvvel teli hatvanéves Erdei Péter ismerőit és tisztelőit egyáltalán nem lepte meg, hogy az adventi koncert repertoárjául Kodály istenes műveiből építette fel az impozáns repertoárt. A Debreceni Kodály Kórus egykori baritonistája ugyanis ifjú korától Kodály tisztelőjének, a kórusmozgalom elkötelezett hívének számít. Mint mondja, abban a szerencsében lehetett része, hogy harmadéves zeneakadémiai hallgatóként már Kodály-művet vezényelhetett, majd fiatalon részt vehetett a kecskeméti Kodály-intézet felállításában. Az intézet ma is Erdei Péter vezetésével működik, csakúgy, mint a Kodály kórus, amelynek élére tavalyelőtt hívták meg újra a mestert. Először 1983-tól 1985-ig vezette a kart, majd 1998 és 2000 között irányította művészeti munkát. Mondhatni, saját alapjaira építhetett tehát, amikor 2003-ban újra kezdte a közös munkát az együttessel. Keze alatt a nem egészen félszáz profi énekesből álló kar olyan finom, árnyalt hangzásvilágot ért el, ami még a méltán híres debreceni kórus esetében is szokatlan. Munkamódszeréről megtudtuk: nem híve a kemény kritikának, sokkal inkább azt a pedagógiát követi, hogy megmutatni, előénekelni a szólamot, és megdicsérni a jó teljesítményt.
Erdei Péter egyéb munkái mellett 30 tanévet oktatott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, mesterkurzusokat tart a világ legkülönbözőbb helyein, és részt vesz a nemzetközi kórusfesztiválok bírálóbizottságainak munkájában. Liszt-díjas, a Kodály Musical Training Institute (USA) társalapítója, az Ohio állambeli Capital Universal díszdoktora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.