Karácsony, hanuka

2004. 12. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karácsony előtt mindig eszembe jut az a nap, amikor 1956 novemberében együtt hallottuk meg Debrecenben, a sárga, emberfejű Nagytemplom tövében a Nyíregyháza felől dübörgő ruszki harckocsik baljós hangját, és levonultunk az óvóhelyre.
A Piac (akkor Vörös Hadsereg) és a Hatvan utca sarkán lévő első, gigászi udvaron már nem lehetett átmenni, ugyanis az oroszok már a postát lőtték. Így egy világítóudvaron jutottunk át a belső kisudvarból a bolthajtásos nagypincébe. Mondanom sem kell, mi gyerekek élveztük a bújócskát, de a kivilágított pincében elcsöndesedtünk. A lócákon ülő szüleinken, Becsky bácsin, Balogh fényképészéken, Csery erdőmérnökéken, Varga bácsin, Krausz nénin megéreztük, hogy felnőtt létükre szoronganak. Bennünket féltenek. Tudják, hogy a magyar benzinespalackok és a félve utált szovjet tankok egyenlőtlen háborúja nekünk magyaroknak reménytelen. Beszélgetés közben oldódott a félelem, és a régimódi, debreceni bérház tizenkét családja összebarátkozott. Amikor abbamaradt a lövöldözés, a hátsó, kis folyosón lévő parányi lakásban élő nyugdíjas izraelita hitközségi tanító, Stern József – Stern bácsi – és felesége, Margit néni meghívott bennünket hanukára, a szüleim pedig őket karácsonyra. Stern bácsi elmondta, hogy a hanuka (chanuka) örömünnep, amelyben a Makkabeusokra, Izrael felszabadítására emlékeznek. Krisztus előtt 165-ben a tradíciókhoz hű zsidók, az úgynevezett makkabeusok visszafoglalták a görögöktől és újjáavatták a jeruzsálemi szentélyt. Szerettek volna újból fényt gyújtani, de csak egy napra elegendő olajat találtak. Isten csodát tett, az olaj nyolc napon át kitartott. Ennek emlékére hanuka előtt nyolc nappal a hívők meggyújtják a gyertyatartó – a menóra – első gyertyáját, s naponta eggyel több lángocska lobban föl. A menóra számunkra ettől kezdve vált kedves, karácsonyi virrasztólángok edényévé. Nekik is tetszett a mi adventi koszorúnk, a karácsonyunk.
A közös szorongás összehozta a ház lakóit. Iszonyú, gyógyíthatatlan léleksebet okozott mindenkinek, amikor a hagyományellenes városfejlesztési politika 1973-ban a Piac utca 3. szám alatti patinás bérházat s a mellette lévő, hasonlóképpen régimódi, nagy, piros nyeregtetős házakat az Arany Bika szállóig tűzszerészek irányításával lerombolta. Stern József és felesége, Margit néni alig egy évvel élték túl a békebeli házrobbantást. Mindannyiunkban nagy űrt hagyott a ház és az udvar eltűnése. De annak az ötvenhatos, pincefeketén reményteli szeánsznak, s a közös Krisztus-Messiás (a két szó ugyanazt jelenti: Crisztosz görögül, Messiáh héberül megváltót) várásnak minden pillanatát őrizzük. Így minden adventi időszakban elhunyt szüleimen, a ház lakóin, barátaimon kívül erre a néhány estére is emlékezünk. Akinek van füle, hallja a karácsonyi csöngettyű üzenetét. Eljött és eljő a Megváltó. És karácsonykor újra találkozunk mindenkivel, akit szeretünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.