Kisebbségi hét zajlik a cívisvárosban a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat rendezésében. December 13. és 17. között színes kulturális programmal mutatkozik be a román, a bolgár, az örmény és a cigány közösség, felvonultatva minden megmutatható nemzeti sajátosságot a néptánctól a kulináris élvezetekig.
A hetet a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozó művészek kiállításának megnyitója indította, amelyen részt vett Sziderov Boriszov Dimitrné, a bolgár kisebbségi önkormányzat elnökhelyettese, Szabó László, a létavértesi kisebbségi önkormányzat elnöke, Peltekián Aram Ábrahámné, a debreceni örmény kisebbségi önkormányzat elnöke és Tanaszi János, a pocsai román közösség elnöke. A megnyitó alkalmából beszéltek az önkormányzatok keretében folyó kulturális és politikai munkáról. A nap kiemelkedő eseménye Balogh Gyula cigány származású költő Mécsvirágok és Aszfaltozott mennybolt című köteteinek bemutatója volt, amit a debreceni Gárdonyi Géza iskola diákjainak kulturális műsora követett. A kedd a bolgároké volt, akik konyhájuk bemutatásával indították a napot, nagy sikert aratva a banyica nevű sós-túrós rétessel, a hársfa- és a mentateával. A bolgár napot tánc- és énekbemutató zárta. A szerdai örmény nap kávékóstolóval indult és folklórműsorral végződött, a román kisebbség pedig fergeteges hangulatú néptáncprodukcióval varázsolta el a közönséget. Ma, a hét zárónapján a bagaméri és a kőrösszakáli általános iskola nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozó tanulói kapnak karácsonyi ajándékot a megyei közgyűléstől.
Díjátadás a parlamentben. Átadta a Kisebbségekért díjakat tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Parlamentben. Debre Istvánné pedagógust a cigányság kultúrájának és nyelvének megőrzése érdekében kifejtett tevékenységéért, Rácz Katalint – Gizella nővért – a bánsági magyarság oktatási rendszerének újjáélesztésében, míg Wurst Erzsébetet a nyugati magyarság megmaradása érdekében végzett munkájáért jutalmazták. Kricskovics Antal táncművészetéért és horvátfolklór-gyűjtéséért, Krupa András a magyarországi szlovákság értékeinek kutatásáért, Manherz Károly a magyarországi németek értékeinek kutatásáért, Rostás-Farkas György író a cigányság érdekében végzett munkájáért, Várnai Márton a roma integrációért végzett tevékenységéért kapott elismerést. Az Erdély Múzeum Egyesületet az erdélyi tudományosság fenntartásában és szervezésében kifejtett tevékenységéért ismerték el. (MTI)