Kodály, az angol himnusz és a papírszalvéta

2004. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar kóruséneklés legendás alakjáról, a posztumusz Magyar Örökség díjas Andor Ilonáról, kinek neve összefonódik Kodály Zoltán személyiségével és tanítási módszerével, a nevét viselő kórus vezetője, B. Horváth Andrea beszélt lapunknak. A tanárnő diákként 1965-ben került az egykori katolikus Ranolder, akkor már Leöwey Klára nevét viselő gimnáziumba. Azon a nyáron szerepelt az iskola kórusa a híres albaraughi fesztiválon Kodály Zoltán ajánlására, aki tisztában volt Andor Ilona karizmatikus kisugárzásával, elmélyült keresztény hitével és gyermekszeretetével. Amikor a gyerekek – már úton Anglia felé – megtudták, hogy a magyar Himnusz mellett az angolt is el kell énekelniük, kétségbe estek. Kodály tanár úr egy papírszalvétára írta le a harmonizálást. Az első föllépésen már úgy énekelték, mintha világéletükben tudták volna. Akkor született a világhírű Kodály és Bartók kórusművei című Andor Ilona-lemez, amely Edison-díjat kapott.
Kodály Zoltánt, Andor Ilonát és a kórust erős, magnetikus szálak fűzték össze. Ilona néni minden mondatában példaként idézte Kodályt, szakmai és erkölcsi etalonként – emlékezett B. Horváth Andrea. Az Andor Ilona Baráti Társaság Kodály Kórusa Egyesület kilenc évvel ezelőtt alakult meg. 1995-ben, a Ranolder iskola százhúsz éves jubileumán B. Horváth Andreát, jelenleg a Fazekas Mihály Gimnázium tanárát megválasztották kórusvezetőnek.
– Vannak köztünk nagymamák, a legfiatalabb kórustag a saját lányom – meséli a tanárnő. – Ezek a felnőtt emberek minden pénteken százhúsz percre újra gyerekké válnak. Ez az igazi csoda, ami talán még ennél a gyönyörű kitüntetésnél is többet ér. És arra is mérhetetlenül büszke vagyok, hogy most, amikor az ünnepség záróakkordjaként elénekeltük a Szózatot, szinte mindenki úgy érezte, hogy a vezénylésben jelen volt Ilonka néni szelleme. Az, hogy Andor Ilona tanított bennünket, a sors különös ajándéka volt számunkra. Nekem ő úgy adta át a tudását, mint anya a gyermekének. Huszonharmadik éve tanítok a Fazekas Mihály Gimnáziumban. Tőle tanultam meg, hogy az ember akkor válik igaz pedagógussá, ha megtanulja tisztelni a munkát, a tudást és a gyerekeket.



Átadták a Magyar Örökség díjakat. A Magyar Tudományos Akadémián szombaton adta át a bírálóbizottság állampolgári jelölések nyomán a Magyar Örökség Díjakat, amelynek kitüntetettjei az összmagyarság képviselői közül kerülnek ki. Az elhunyt kiválóságok közül ezúttal Andor Ilona zenepedagógus életművét díjazták. A további díjakat a Bécsi Napló szerkesztősége, Gyapay Gábor, a Fasori Evangélikus Gimnázium legendás tanára, történész, író, pedagógus, valamint a Magyar Nyelvtudományi Társaság, Baróti Lajos edző, Vekerdi László irodalomtörténész és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát kapta. (P. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.