A gróf emigrált, az író otthon maradt – Wass Albert igazsága. Ezzel a címmel jelent meg a Szabad Tér Kiadó karácsonyi könyvvásári kötete Somlai Zsuzsanna szerkesztésében. A reprezentatív, gazdagon illusztrált kötet új szempontokkal is árnyalja, gazdagítja a képet, amely gróf Czegei Wass Albertről él a köztudatban. Szerzői Raffay Ernő történész, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorhelyettese, Takaró Mihály irodalomtörténész, író, a Dunamelléki Református Egyházkerület világi elnöke és Velkov Károly Kolozsváron élő történész, az RMDSZ nemzetépítő platformjának vezetője.
Az író 1908. január 8-án született Erdély hegyekkel, erdőkkel, tavakkal dús táján, a Mezőségen, Válaszúton. Wass Albertnek már ismert íróként kellett elhagynia szülőföldjét, amelyet a második világháború végén megerősített trianoni döntés Romániához csatolt, s ahol 1946-ban, távollétében, koholt vádak nyomán halálra ítélték. A funtineli boszorkány című regényében, számos 1945 előtt megjelent írásában hitet tett krisztusi türelméről, ám saját hazájában vagy agyonhallgatták, vagy háborús bűnösnek próbálták kikiáltani. A kötetben megjelent írások egyértelműen bizonyítják, hogy Wass Albert annak idején kétségbeesetten hívta föl a figyelmet a nemzetiszocialista eszmesátán egyre növekvő veszélyeire, s világosan látta, hogy Magyarországra a második világháború után egy új Moháccsal súlyosbított Trianon vár. A több mint negyvenkötetnyi életműből nyilvánvaló, hogy árnyaltan látta a kettős, szovjet és román elnyomás igája alatt szenvedő erdélyi magyarság tragédiáját.
A könyv a legközelebbi hozzátartozók látószögéből is megmutatja az olvasóknak a humanista író, a magyarságban, az emberiségben töretlenül hívő ember drámáját, akit a Ceausescu-diktatúrában és a mai Romániában – valamint az anyaországban is – terjesztett hitvány rágalmak tettek egyre elkeseredettebbé. 1998. február 17-én bekövetkezett tragikus haláláról is viták folynak. Vannak, akik nem tartják valószínűnek az író halálával kapcsolatban az önkezűséget, s politikai gyilkosságra gyanakszanak. A Wass Albert igazsága című kötet egyértelműen elveti ezt a lehetőséget, s az öngyilkosság verziója mellett teszi le voksát, amelyet nem kis mértékben motivált az akkori magyar hivatalosság elutasítóan ellenséges magatartása. Akármi történt is ama tragikus januári napon, mérhetetlenül súlyos felelősség terheli a romániai hatalmat és az anyaországi szocialista–liberális kormányt azért, hogy a huszadik század egyik legkiválóbb magyar írója haláláig nem találhatott haza.
(A gróf emigrált, az író otthon maradt – Wass Albert igazsága, Szabad Tér Kiadó, 2004, 250 oldal.)
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!