A gróf emigrált, az író otthon maradt

2005. 01. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gróf emigrált, az író otthon maradt – Wass Albert igazsága. Ezzel a címmel jelent meg a Szabad Tér Kiadó karácsonyi könyvvásári kötete Somlai Zsuzsanna szerkesztésében. A reprezentatív, gazdagon illusztrált kötet új szempontokkal is árnyalja, gazdagítja a képet, amely gróf Czegei Wass Albertről él a köztudatban. Szerzői Raffay Ernő történész, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorhelyettese, Takaró Mihály irodalomtörténész, író, a Dunamelléki Református Egyházkerület világi elnöke és Velkov Károly Kolozsváron élő történész, az RMDSZ nemzetépítő platformjának vezetője.
Az író 1908. január 8-án született Erdély hegyekkel, erdőkkel, tavakkal dús táján, a Mezőségen, Válaszúton. Wass Albertnek már ismert íróként kellett elhagynia szülőföldjét, amelyet a második világháború végén megerősített trianoni döntés Romániához csatolt, s ahol 1946-ban, távollétében, koholt vádak nyomán halálra ítélték. A funtineli boszorkány című regényében, számos 1945 előtt megjelent írásában hitet tett krisztusi türelméről, ám saját hazájában vagy agyonhallgatták, vagy háborús bűnösnek próbálták kikiáltani. A kötetben megjelent írások egyértelműen bizonyítják, hogy Wass Albert annak idején kétségbeesetten hívta föl a figyelmet a nemzetiszocialista eszmesátán egyre növekvő veszélyeire, s világosan látta, hogy Magyarországra a második világháború után egy új Moháccsal súlyosbított Trianon vár. A több mint negyvenkötetnyi életműből nyilvánvaló, hogy árnyaltan látta a kettős, szovjet és román elnyomás igája alatt szenvedő erdélyi magyarság tragédiáját.
A könyv a legközelebbi hozzátartozók látószögéből is megmutatja az olvasóknak a humanista író, a magyarságban, az emberiségben töretlenül hívő ember drámáját, akit a Ceausescu-diktatúrában és a mai Romániában – valamint az anyaországban is – terjesztett hitvány rágalmak tettek egyre elkeseredettebbé. 1998. február 17-én bekövetkezett tragikus haláláról is viták folynak. Vannak, akik nem tartják valószínűnek az író halálával kapcsolatban az önkezűséget, s politikai gyilkosságra gyanakszanak. A Wass Albert igazsága című kötet egyértelműen elveti ezt a lehetőséget, s az öngyilkosság verziója mellett teszi le voksát, amelyet nem kis mértékben motivált az akkori magyar hivatalosság elutasítóan ellenséges magatartása. Akármi történt is ama tragikus januári napon, mérhetetlenül súlyos felelősség terheli a romániai hatalmat és az anyaországi szocialista–liberális kormányt azért, hogy a huszadik század egyik legkiválóbb magyar írója haláláig nem találhatott haza.
(A gróf emigrált, az író otthon maradt – Wass Albert igazsága, Szabad Tér Kiadó, 2004, 250 oldal.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.