A sokszínű magyar kultúra támogatásáért

A magyar kultúra napjának egyik hagyományos előrendezvénye a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány díjainak átadása. A tizenöt esztendeje működő alapítvány díjkiosztása itt és most, amikor Magyarországon szinte senki sem érzi jól magát, üdítő színfoltnak számít – mondta el többek között ünnepi beszédében Glatz Ferenc akadémikus, elnök. Miközben az alapítvány mintegy százötven kurátora a valódi nemzeti értékek nyomvonalán igyekszik megtalálni a díjazásra érdemeseket, egyes médiumok képviselői az egyházak iránti elfogultsággal vádolják az alapítványt, feledvén annak kiemelkedő kultúraintegráló szerepét. A jelenlegi hatalomnak is illene tudomásul vennie, hogy az európai integráció nem az államok, hanem a polgárok és a kultúrák integrációját jelenti.

2005. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ünnepi beszéde után Glatz Ferenc átadta a Pro Renovanda Alapítvány idei díjait. A Profeszszorok Háza konferenciatermében tartott szombat délelőtti ünnepségen a fődíjakat Markó Iván Kossuth-díjas balettművész kimagasló művészeti és nemzetközi hírnevet kivívó tevékenységéért, valamint Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát kiemelkedő közéleti tevékenységéért, az egyház társadalmi kapcsolatainak erősítéséért végzett eredményes munkájáért vette át. A Pázmány Péter felsőoktatási díjban idén Bayer József politológusprofesszor, az MTA Politikatudományi Intézetének igazgatója, Bándi Gyula jogász, egyetemi tanár, a Magyar Jogászegylet környezetvédelmi jogi bizottságának elnöke, Friedrich Péter biokémikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Varga Gyula agrárközgazdász, profeszszor, a Kaposvári Egyetem tanára, a közgazdaság-tudományok doktora részesült. Deák Ferenc kutatási díjat adományozott a kuratórium Meskó Attila geofizikus, akadémikus egyetemi tanárnak, az MTA főtitkárhelyettesének a földtani kutatások új alapokra helyezésében és a kutatásszervezésért végzett munkájáért, Samu Mihálynak, a Magyar Jogászegylet állam- és jogelméleti szakosztálya elnökének, egyetemi tanárnak az állam- és jogelmélet területén végzett tudományos munkájáért. Trefort Ágoston közoktatási díjat vett át Barlai Róbertné békásmegyeri pedagógus, Jáki László, az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum egykori főosztályvezetője, Katona Imre, az egyházasharaszti általános iskola igazgatója. Fazekas Lajos nádudvari fazekasmester, Kórusz József festő, grafikus művésztanár. Thész Gabriella karnagy, zenetanár Kodály Zoltán közművelődési díjban részesült.
A Kemény Zsigmond-díjat Péntek János nyelvész-etnográfus, a Nemes Nagy Ágnes-díjat Görgey Gábor író és Pomogáts Béla irodalomtörténész vette át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.