Áldosok és üstönyök

2005. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cey-Bert Róbert Gyula tibeti őstörténet-kutató létére imád inni és enni. A kutató erre is áldozta az élete nagy részét, tizenöt évet töltött például a Távol-Keleten, ahol gasztronómiai tanácsadóként tevékenykedett repülőtársaságoknál és luxusszállodákban. Megfordult Közép-Ázsiában is, ahol a magyarok ősvallásának és ételeinek kutatásával foglalkozott, hogy itthon főiskolai hallgatóknak adhassa át az ismereteit. A Kodolányi János Főiskola gasztronómia tanszékének vezetője nemrég a Várnegyed egyik vendégváró helyén, a Jankó étteremben mutatta be legújabb könyvét. A helyszín megválasztása nem véletlen, hiszen az étterem elsősorban magyar ételek kínálatát nyújtja, a tanár új munkája pedig a hunok és a magyarok ősi konyhájáról próbál bemutatni valamit az olvasónak.
Nemcsak receptgyűjteményhez juthat azonban, aki megvásárolja a könyvet, hanem – ahogyan a szerző mondja – egy „szellemi rekonstrukció” részesévé is válhat, megismerheti a filozófiai hátterét is annak a folyamatnak, ahogyan eljuthatunk a hun áldozati rítusoktól Attila uralkodói konyhájának feltételezett lakomáihoz.
A könyv második felében ízelítőt is kaphatunk a Cey-Bert Róbert Gyula által valószínűsített „hun-magyar” konyha ételeiből: az áldosokból, üstönyökből, töltelényekből és kötönyökből. Varázslatos barangolás ez, de mielőtt a receptek alapján „ősszakácskodni” kezdünk, jobb, ha tisztázzuk magunkban, hogy nem feltétlenül „Isten ostorának” étkeit tesszük főzőcskénk után az asztalra. És ez akkor is igaz, ha a leírásokban a szerző a lisztet őrlénynek, a koriandert pedig hungyöknek hívja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.