Magyarverések a Délvidéken

A Duna TV december 27-én mutatta be M. Szabó Imre Magyarverés Délvidéken című filmjének harmadik részét. A bátorságáról és szakértelméről egyaránt híres rendező, szerkesztő-riporter arra, ami körülöttünk, velünk, a magyarsággal történik, mindig is érzékenyen reagált. Amikor az első híreket hallotta a délvidéki magyarok bántalmazásáról, már úgy érezte, hogy a rövid tudósításokon, villámriportokon túl is szólni kell a történtekről, mert Babits Mihályt idézve: vétkesek közt cinkos, aki néma.

2005. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudta, hogy hangsúlyos, felüvöltésszerű és mégis tényközpontú műsort kell készíteni a szörnyűségekről, hogy erre fölfigyeljen Európa és a világ. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire veszélyes dologról van szó, hiszen a horvátországi, a koszovói, a boszniai vérengzések ennél apróbb kis incidensekkel kezdődtek. A film harmadik részében Tari István, Becsén élő magyar költő mondja ki: tudod, ezek vérmámorban szocializálódtak. E mondathoz M. Szabó Imre a Duna TV archívumában talált egy sokkoló képet, amely akár a film harmadik részének emblémája is lehetne. Egy utcai csatajelenet középpontjában egy asszony ölel a karján egy gyereket, aki rettenetesen sír, s körülöttük sátori ponyvákból rögtönzött hordágyakon szállítják a holttesteket. A szerbek első generációja a trianoni diktátum után települt a Vajdaságba, a második nemzedékük a II. világháború után, a harmadik pedig a legújabb, 1990 óta újra és újra megújuló balkáni háború folyamán. Mint menekültek, úgy érzik, előjogokat élveznek, a tolerancia minimumával sem rendelkeznek. Ma már mindennapos dolog, hogy a buszon férfiak felpofoznak diáklányokat, amiért magyarul beszélgetnek. M. Szabó Imre a film elkészítése közben naponta látta és fényképezte A halál a magyarokra! fölírást, a késsel falhoz rögzített Véres magyarok föliratú papirost és hasonlókat.
M. Szabó Imre 2004 augusztusában egyszemélyes stábként kezdte a munkát. A tervezett egyetlen útból több lett, s a tervezett egyetlen filmből is három született. A második úton Újvidéken lekapcsolták, s bevitték a szerb belügyi titkárságra. Nem kérték föl, hogy hagyja abba a forgatást, hangsúlyozták, hogy szó sincs letartóztatásról, ez csak előállítás, de elvették a kamerát, a kazettát, minden személyes holmiját és az útlevelét. „Én már voltam a kuvaiti rendőrségen is, ismerem hát a burkolt figyelmeztetés módozatait.”
A karácsonyt követő hétfőn bemutatott film utolsó kockájára szándékosan nem írta oda, hogy vége. A helyzet nemcsak hogy nem javult, hanem romlott is. Le kell bukni a mélyére, meg kell ismerni, át kell érni a történeteket. A nézőt be kell avatni a legrejtettebb cselekményekbe is. Ezek közül az egyik legérdekesebb egy Papp Ferenc nevű egykori városi tanácsnok esete. Ő úgy emlékezett meg arról, hogy Tito partizánjai negyvenezer magyart lemészároltak, hogy az újvidéki katolikus temetőben kereszteket állított föl. A szerb hatóságok kivezényelték a rabokat a börtönből, akik a börtönőrök felügyelete mellett szedtek ki száznyolcvan keresztet a földből. Amikor másodszorra is lejátszódott a különös dráma, Papp Ferenc, leleményes magyar ember lévén, egy nagy füves területre ráfestett egy óriási fehér keresztet. Kivezényelték a tűzoltóságot, de nem tudták lefecskendezni, mert vízálló festékkel rögzítette. A végkifejlet: ennek az embernek a fiát Újvidékről ötven kilométerre találták meg holtan. Az apa azt mondja a kamerába, nem állítja, hogy fiát az apja miatt gyilkolták meg, nincs rá semmi bizonyíték. Tény, hogy egy családszerető, tisztességes negyvenhárom éves embert, akinek nincsenek személyes ellenségei, megöltek. A film megrendítő csúcspontja, ahogy a rendező a Svilos nevű falu melletti hegyen, a gyilkosság helyszínén jeleníti meg a történetet.
M. Szabó Imre mindhárom filmben arra törekedett, hogy ne csak a történeteket, hanem a magasabb összefüggéseket is megjeleníthesse. Mindhárom rész bemutatását vállalta a Duna TV. Most az Európai Unió brüsszeli delegációjának egyik magyar tagjához, Becsei Zsolthoz is eljuttatta a filmet. Készül az angol nyelvű feliratozás, s az ismétlést arra az időpontra időzítették, amikor január 28-án tárgyalják az ügyet. A rendező is Brüsszelben lesz, rögzíti a vizsgálatot, s arról is filmet készít. Szoros médiafelügyeletet igyekszik gyakorolni a magyarverések ügye fölött. Augusztus óta M. Szabó Imre élete szinte minden percét elfoglalja a film. Eddig egyedül kellett rajta dolgoznia, amit elsősorban erkölcsi okokból, kicsit fájlal. Szívesen venné lelkes és megszállott munkatársak jelentkezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.