A tanári életmű teljessége

A debreceni Óvigadóban ma délelőtt fél tizenkettőkor kollégái, barátai és tanítványai köszöntik Görömbei András irodalomtörténészt, a Kossuth Lajos Tudományegyetem magyar irodalmi tanszékének professzorát hatvanadik születésnapja alkalmából.

2005. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanár úr eddigi életműve és eddigi életútja híven példázza, hogy nehéz időkben is lehetett tisztességesen, megalkuvásoktól mentesen élni és dolgozni, ellenállni a tehetséges embereket árnyalt módszerekkel megkörnyékező, évről évre egyre ravaszabb pártállami diktatúra kísértéseinek. Görömbei Andrást a tanári diploma megszerzésének 1968. esztendejében az intézmény pártvezetése akadályozta meg abban, hogy azonnal a Kossuth Lajos Tudományegyetem magyar irodalmi tanszékének oktatója legyen. Nem kereste helyi hatalmasságok kegyeit, ehelyett bizonyított, részben az Alföldben megjelent tanulmányokkal és kritikákkal, részben a hajdúböszörményi Bocskai István Gimnáziumban folytatott pedagógusi teljesítménnyel. Kiváló tanáraink, többek között Barta János, az iskolateremtő professzor, minden idők legnagyobb Arany János- és Madách Imre-kutatója, a két ’56-os, Julow Viktor Csokonai- és Fazekas Mihály-monográfus, valamint Kovács Kálmán, Ady Endre és Mikszáth Kálmán műveinek kutatója, a magyar kritikatörténet jelese, az Alföld akkori főszerkesztője harcolták ki, hogy 1970-től Görömbei András a „Kossuth” magyar intézetének tanársegéde lehessen. Hallgatói azóta napjainkig élvezhetik értékérzékeny és nyelvi szempontból is különlegesen gazdag előadásait, olvashatják könyveit, amelyek az anyaországi és a határon túli, nemzeti elkötelezettségű magyar irodalom első számú szaktekintélyévé avatták. Nehéz időszakban, 1977-ben látott napvilágot Görömbei András első önálló kötete, a Sinka István-monográfia, amelyben az elemzői empátia erejével rekonstruálta líránk huszadik századi táltosának belső világát. Miközben megszületett Görömbei tollából Sütő Andrásnak, a mesefakasztó nyelvezetű prózaköltőnek a példaértékű életműelemzése is, a tanár úr az évek során megírta a határon túli magyar irodalom teljesség igényével feldolgozott történetét: A csehszlovákiai magyar irodalom 1945– 1980 (1982), a Bertha Zoltánnal közösen kiadott A hetvenes évek romániai magyar irodalma I–II. (1983), Napjaink nemzetiségi magyar irodalmai (1984), Napjaink kisebbségi magyar irodalma (1993). És hogy a legfrissebbek közül is említsek valamit, a hetvenötödik születésnapját ünneplő Csoóri Sándorról, a magyar rendszerváltozás emblematikus alakjáról, a költőről, a költői esszéíróról is megjelent a Görömbei-monográfia (2002).
Görömbei András irodalomtörténészi, tanári életműve teljességet befogadó ívet rajzolt meg már eddig is a folytatás ígéretével. Nála, akár mesterünknél, Barta Jánosnál a mű az ómega és az alfa, amelynek varázskörén belül maradva kell visszautalni az alkotó életkörülményeire és a kor alapproblémáira. Hatvanadik születésnapján egykori diákjaként is köszöntöm őt, abban a biztos tudatban, hogy a mennyből Barta János professzor is büszkén és elégedetten tekint alá egyik legtehetségesebb tanítványára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.