A vers szép szabadsága

Itt és most Magyarországon kell élni ahhoz, hogy rendkívülinek hasson az, ami normális körülmények között természetes dolog lenne: négy hazai írószervezet (Magyar Írószövetség, Fiatal Írók Szövetsége, József Attila Kör, Szépírók Társasága) összesen tizenkét tagja együtt tartott felolvasóestet pénteken a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Balázs Attila, Finy Petra, Kalász Márton, Kőrösi Zoltán, Mrena Julianna, Paetzke Hangs-Henning, Péterfy Gergely, L. Simon László, Szentmártoni János, Tóth Krisztina, Varró Dániel, Vathy Zsuzsa minden szempontból változatos skálát villantottak föl a megközelítőleg kétórás összeállítás során.

2005. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szikeélesen megformált, érzékeny költői képek és a magas szintű gondolatiság egységét tükrözték Kalász Márton versei a Kossuth-díjas költő Négy sor című klasszikus ars poeticájának szellemében: „Nem lazíthat ügyemen senki / A versekben mindent szabad. / S legnehezebb kiverekedni / Érdes világosságomat.” Az igazi tehetségnek egy valódi versben valóban mindent szabad, hiszen a líra szabadsága olyan fölismerés értékű meglepetést is okozhat, mint Finy Petra groteszk prózaversvillanás morzsái. Vers és próza, valóság és mese határán borotvaélen táncoló abszurd költészet ígéretét hordozzák a fiatal költőnő kitűnő munkái. Varró Dániel opusaiban a klasszikus formakultúra és a profán tartalmak míves egységbe vonása késztette elismerésre a hallgatóságot. Ellentétek vonzásaira és taszításaira épít az elemi erejű tehetség, L. Simon László költészete is. Ősi református énekek biblikus zordsága és a legújabb kori, félmúlt tragédiák együttélése okoz maradandó katarzist L. Simon számozott zsoltáraiban, például az 1945. április 4-én elkezdődött véres szovjet megszállás megidézésekor: „Az anyjára hamar ráuntak a hős felszabadítók, ikerhúgait odatérdeltették, mintha oltár lenne a lucskos havon, hogy figyeljenek, és tanulják meg, mit ér a katona, ha szovjet.”
Az est harmadik nagy fölfedezése Mrena Julianna szonettet, hangsúlyos, időmértékes, prózaverset egyaránt fölvonultató, ezerarcú költészete. A sátánnal folytatott örökös küzdelmünket örökíti meg tragédialátó humorérzékkel nemrégiben megjelent, Kilenc élet című verskötetében. A prózai kínálatból figyelemre méltó Körösi Zoltán önreflexív és ősrealista elemeket egyesítő numerikus regényrészlete. Az est hátborzongatóan szép lezárása volt a beérkezett író, Vathy Zsuzsa A verőemberállat című elbeszélése, amely a természettudományos enciklopédiák tónusát parodizálva mutatja föl az örök ÁVH-s alakját, aki itt és most, békeidőben is keseríti a tisztább, egyszerűbb életre vágyó többség hétköznapjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.