Emlékkard kilencedszer

2005. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma délelőtt 11-kor, a budai Gellért szállóban egy magyar és egy finn költő veszi át a Balassi-emlékkardot, a nemzeti elkötelezettségű alkotók rangos Bálint-napi jutalmát. A Balassi-emlékkardot 1997-ben alapította Molnár Pál újságíró, a kuratórium jelenlegi titkára. Lapunk kérdésére az alapító elmondta, hogy azért kellett létrehozniuk egy alternatív irodalmi díjat, mert tűrhetetlenné vált a Horn-kormány és a főváros kulturális vezetésének ízlésterrorja. „A Balassi-emlékkard azt jelzi, hogy nem csak az 2002 nyara óta újra hivatalosnak tekinthető szürke globalista kultúra létezik Magyarországon.” 1997 óta évente egy poéta részesül a kitüntetésben. Eddig Tóth Bálint, Döbrentei Kornél, Wass Albert (posztumusz), Nagy Gáspár, Buda Ferenc, Gérecz Attila (posztumusz), Utassy József, Farkas Árpád, Kiss Benedek, Vári Fábián László részesült a kitüntetésben. Immár negyedízben veszi át évente a kardot a kuratóriumtól egy Balassi-fordító is.
Az idén a magyarok közül Ferenczes István erdélyi magyar szociográfus író, költő részesül a megtiszteltetésben. Ő nemcsak író-költőként, hanem a Székelyföld című folyóirat főszerkesztőjeként, nemcsak Erdély keleti végein, hanem a csángók között is folytatja irodalom- és nemzetmentő missziós tevékenységét. A külföldieknek járó kardot ebben az évben Tuomo Lahdelma finn műfordító kapja a magyar irodalom hűséges és magas színtű tolmácsolásáért.
A jeles műfordító Balassi Bálint versein kívül többek között Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Márai Sándor munkáit ültette át finn nyelvre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.