A szív és az ész harmóniája

Eperjes Károly színművész hétfőn vastapsot kapott a XII. kerületi művelődési házban Az igazat mondd, ne csak a valódit című estjével, amelynek zenei kíséretét Négyessy Katalin gordonkaművész adta. Korunk egyik legnagyobb színművésze nem a szó hagyományos értelmében vett előadói műsorokat komponál, kialakított egy eredeti beszédmódot, ebben a magyar líra fároszainak üzenetét nemcsak előadóművészként, hanem igehirdetőként is közvetíti.

2005. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Thomas Mann üdvözlése című József Attila-költeménytől kölcsönzött „az igazat mondd, ne csak a valódit” megidézése a színpadon felismeréserejű. Itt és most, a pontatlanul vagy félig kimondott, közhelyekbe torzított alapigazságok is gyógyíthatatlan károkat okoznak. Ennek veszélyeire figyelmeztet bennünket a pontosan, szépen igét hirdető József Attila. És Szabó Lőrinc is, aki a Hazám, keresztény Európa című költeményével figyelmezteti a magyarságot és a világot arra: nem elég a frázisok szintjén és hőfokán európainak és kereszténynek lenni, amikor a földi zsarnokság megtestesítője, a hatalom „Kenyér s jog helyett a szegényt csitítja karddal, üres éggel”. Mi lesz velünk, ha végérvényesen méltatlanná válunk Isten szeretetére és a békére? – kérdezi Eperjes először Szabó Lőrinc versével, majd a szív és az ész harmóniáját megteremtőknek mondja Ady Endrét, Babits Mihályt, József Attilát, Petőfi Sándort, Pilinszky Jánost és a Hamletet megalkotó William Shakespeare-t. A lenni, vagy nem lenni alapkérdése azt jelenti, hogy a szabad akarat nem más, mint Isten végtelen kegyelme. A szív- és észharmonikusok nem azt üzenik, hogy mindent szabad, hanem hogy Isten, Jézus és a Szentlélek a saját képére teremtett embernek megadja az esélyt a választásra: Isten-törvényű vagy éntörvényű legyen. Ady Endre az Isten-törvényűség szív- és észharmóniája mellett tesz hitet, amikor a Krisztus-kereszt az erdőn című költeményének hőseként megemeli a kalapját a kereszt, az egyetemes szenvedés és a megváltás jelképe előtt. Ha jól választottunk – tette hozzá Eperjes Károly –, eljuthatunk a lét igazi, végső értelméhez, amely szerint életünk vezérfénye a Szent Biblia és a két legfontosabb parancsolat: Imádd a te Uradat, Istenedet, és szeresd felebarátodat, mint tenmagadat!
A húsvét, az egyetemes szeretet és a megváltás ünnepe a huszonegyedik század földi zűrzavarában követeli tőlünk gondolataink és tetteink abszolút tisztaságát – mondta el csodálatos estje végszavaként a művész. Számára a világirodalom legnagyobb hitvalló költeményéből, az Eucharistia című Babits Mihály-versből kulcsfontosságú a „szellem és ne hús tegyen magyarrá” sor, amelynek segítségével kikerülhetjük a legszebbnek álcázott gondolatokban rejlő csapdalehetőségeket is. A család és a haza szeretete a mindennél fontosabb Isten-szeretet nélkül értelmetlen. Akinek van füle, megérti a csak látszólag tragikus 2004. december 5-i népszavazás igazi üzenetét is, amikor már másfél millióan szavaztak a Bibliára és az emberi szolidaritásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.