Berecz András az idei kitüntetett

A Magyar Írók Egyesülete hagyományos Alternatív Kossuth-díját ma délután négykor Berecz András mesemondó veszi át az Arcvonal Irodalmi Kávézó Bubik István Színpadán. Az ünnepi műsorban először Kubik Anna és Szarvas József emlékezik a színpad közelmúltban elhunyt névadójára. Utána Csokonai Vitéz Mihály, Sinka István, Greguss Ágost és Gyurkovics Tibor művei hangzanak el Kubik Anna, Raksányi Gellért, valamint Szarvas József előadásában. Közreműködik Szvorák Kati énekes, Tóth József tárogatóművész, Ónodi Béla táncművész.

2005. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurkovics Tibor költő, Jankovics Marcell filmrendező, Makovecz Imre építőművész, Melocco Miklós szobrászművész, Schrammel Imre szobrász- és kerámiaművész, az Alternatív Kossuth-díj kuratóriumának tagjai egyhangúlag ítélték oda az elismerést Berecz András mesemondónak. Jankovics Marcell lapunknak elmondta: ő javasolta, hogy ezúttal ne író, hanem korunk mesemondója, a magyar hagyományok őrzője, átörökítője és újjáélesztője, Berecz András részesüljön az elismerésben.
E sokoldalú tehetség Jankovics Marcellt már két évtizeddel ezelőtt elbűvölte. Nem véletlenül szerepeltette őt a Csodaszarvas című filmjében. – Számomra Berecz András nem kevesebb, mint a nagy magyar mesemondó, a régi titoktudók legméltóbb ivadéka – folytatta a rendező. Amikor Sebő Ferencék a hatvanas években először keresték föl a népdalok élő és tiszta forrásait, a falun élő néniket és bácsikat, hogy hallás után tanuljanak meg tőlük mindent, ami megtanulható, még arra törekedtek, hogy a feldolgozás a teljes hűség jegyében történjen. Azóta a népdalok és a népmesék átörökítése, újjáélesztése és újjáteremtése önálló, öntörvényű műfajjá vált. E műfaj három képviselője Sebő Ferenc, Sebestyén Márta és Berecz András. Jankovics Marcell szerint olyannyira eggyé váltak hagyományainkkal, hogy képesek a megőrzés és a teremtés egységének jegyében hiteles és eredeti műveket teremteni, amelyek a világ bármely más táján élő ember számára elérhetővé varázsolják a magyar néprajz gyöngyeit.



Berecz András Budapesten született 1957-ben. Majd húsz éve gyűjt énekeket, meséket, tréfákat Erdélyben, Moldvában, a Felvidéken, Somogyban, Szatmárban, a Nyírségben. Dalait és meséit számos lemez, kazetta, CD, rádió- és televíziófelvétel őrzi. Tagja az Ökrös és az Egyszólam zenekarnak. Tavaly jelent meg a rokon népek sört dicsérő költészetéből álló gyűjteménye. 1985-ben megkapta a Népművészet ifjú mestere díjat, 1990-ben a Magyar Művészetért díjat, 1993-ban pedig a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.