Kulturális stratégia

2005. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség polgári kormányzás munkacsoportja és a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány ma délelőtt tizenegytől tartja meg a Pollack Mihály tér 1–3. szám alatti Festetics-palotában a Polgári kormányzás 2006 című konferenciasorozat első rendezvényét, amelynek nyitó előadását Pálinkás József elméleti fizikakutató, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke tartja. A professzort arra kértük, hogy dióhéjban ismertesse a szimpózium középpontjában álló Nemzeti kulturális stratégiát, amelyet a Fidesz holdudvarához tartozó szakemberek dolgoztak ki. Pálinkás József elmondta, hogy stratégia kiterjed a kultúra minden ágazatára, a nevelés, a köz- és a felsőoktatás tudományára, a művészetpolitikára, a közösségi művelődésre, a közgyűjteményekre, a múzeumokra, a levéltárakra és a könyvtárakra. Utóbbiak szerepét a digitalizáció térhódítása módosította, ezért a hatékony nemzeti stratégiának arra is vigyázni kell, hogy a könyvtárak hagyományos könyvgyűjtő, -őrző,
-védő, közösségformáló funkciója is fennmaradjon. Az örökségvédelem a Nemzeti kulturális stratégia hangsúlyos programjaként jelenik meg, ahogy az egészségnevelés is, hiszen Magyarországnak óriási elmaradása van például a diáksport területén. Tarthatatlan, hogy az Oktatási Minisztérium nem vesz tudomást arról, hogy a fiatalok sportéletéről elsősorban az iskolának kell gondoskodnia. A kultúrpolitikához tartozik a médiapolitika is, hiszen itt és most a médiumok kultúra- és viselkedéspolitikai közvetítő szerepe a szó pozitív és negatív értelmében is kulcsfontosságú. A profeszszor kitért a tudománypolitika szerepére is. Ahogy mondta, a világ boldogabb tájain nem szokás oly mereven elválasztani a hagyományos értelemben vett kultúrát és a tudományt, mint a jelenkori Magyarországon. A finanszírozással kapcsolatban Pálinkás József elmondta, hogy a jelenlegi, sokak által elviselhetetlennek, álszentnek és hazugnak tartott támogatási rendszerben a tudományos és a művészeti intézményeknek ma már azért kell pályázniuk, hogy évről évre fenntartsák a működőképességükhöz szükséges létminimumot. Ezt az áldatlan helyzetet meg kell szüntetni, és világosan meg kell különböztetni az alapkutatás finanszírozását, a tudományos kutatóműhelyek fenntartását és a konkrét kutatási programok támogatását. A jelenlegi utófinanszírozási rendszer a kultúrában és a művészetekben is tarthatatlan. A világnak szinte minden más táján kialakultak a technikák, a módszerek és jogszabályok a készültségarányos finanszírozásra, amely az alkotómunka előkészítésének, az alkotás folyamatának és az elkészült mű utóéletének fázisában egyaránt támogatja a teremtőtevékenységet. A kulturális stratégia egyik kulcsfeladata, hogy a magyar irodalom legújabb alkotásainak elő- és utóéletére is jobban odafigyeljen. Kapjanak esélyegyenlőséget minden irányzat képviselői már a teremtés fázisában, és kerüljön be minden jelentős hazai alkotás a terjesztői és a könyvtári forgalomba is. Ehhez szükségszerű, hogy a kuratóriumokban egyenlő arányban vegyenek részt a különféle stílusirányzatok képviselői. Végül Magyarországnak aktív nyelvpolitikai stratégiát kell folytatnia a Kárpát-medence magyarlakta területein is a magyar nyelvű kulturális és oktatási intézmények működtetése érdekében – mondta Pálinkás József.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.