Nemzeti és forradalmi hagyomány

A Magyar Írószövetség klubjában tegnap a Hét Krajcár Kiadó két új kötetét mutatták be szerkesztői. Csanádi Imre Hajnali káprázat című könyvét Alföldi Jenő irodalomtörténész, Tamási Lajos Keserves fáklya című kötetét Benke László költő, kiadóvezető méltatta. A verseket Szersén Gyula és Papp János színművészek szólaltatták meg.

2005. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés híján négyszáz oldalnyi terjedelemben jelentette meg Csanádi Imre (1920–1991) verseit a Hét Krajcár Kiadó. Alföldi Jenő a bemutatón elmondta, hogy a Hajnali káprázatból teljes ívvel rajzolódik ki a költő viszontagságos életútja. A zámolyi gazdálkodócsaládba született Csanádi Imre tanulmányait és bontakozó költészetét a katonáskodás és a negyedfél évig tartó hadifogság szakította meg. Harminchárom éves volt, amikor első kötete megjelenhetett. Ezt a késlekedést a költő behozhatatlannak érezte, akkor is, ha értő kritikusai és pályatársai rendre elismerték a régi és a népi elemekben, a társadalom életét krónikaírói hitelességgel követő, tartalmas formaművészetét. Csanádi egyike azoknak, akik 1953-tól, Nagy Imre kormányprogramjának meghirdetésétől kezdve a társadalom tisztulását és a törvényesség helyreállítását sürgették. Ötvenhatos versei a politikai líra gyöngyszemei közé tartoznak.
Tamási Lajos költészete összefonódik a Hét Krajcár Kiadó történetével. Benke László fölidézte, hogy Tamási Hazatérés című könyve, amelyet a kiadó nem sokkal a költő 1992-es halála után, 1993-ban jelentetett meg; a névadó Móricz- novelláskötettel, a Hét krajcárral együtt volt a kiadó bemutatkozó kötete. Az új könyv, a Keserves fáklya Tamási 1956-os költeményeit tartalmazza. Érdekessége, hogy e versek nagy része 1957-ben, Köpeczi Béla igazgatása alatt még átcsúszott a Magvető Kiadó cenzúráján, csak az Egy körúti sírkeresztre és a Piros a vér a pesti utcán című 1956-os emblémaversek akadtak fönn a rostán. Az utóbbi harminchárom esztendőn át csak tiltott röplapokon jelent meg. Könyv alakban először az Oly sok viszály után című 1956-os antológiában látott napvilágot. Benke László, aki haláláig szinte hetente találkozott Tamási Lajossal, elmondta még, hogy a költőt 1956-ban letartóztatta az ÁVH. Aztán elengedték, 1989-ig mellőzték és üldözték. Ő mégis élete végéig lelkiismeret-furdalást érzett, amikor megtudta, hogy azokat az embereket, akiknél megtalálták a Piros a vér a pesti utcán tiltott kéziratát, formálisan, jogi szempontból súlyosabban megbüntették, mint őt, a vers költőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.