Az elhivatottság és a hit

Szakály Sándor történettudós Filmmel megírt történelem című esszéjében írja: „A Krónika, a Pergőtűz, a Sír az út előttem, a Csonka Bereg és számos alkotás után úgy tűnik, hogy Sára Sándor, a rendező, az operatőr az idők folyamán történésszé is vált, aki a film segítségével írja meg a magyar múltat odafigyelésre és tiszteletre méltóan.” Szavait igazolja Sára Sándor rendező Nehézsorsúak című, tizennégy részes dokumentum-portréfilm sorozata, amelyet hétfőnként sugároz a Duna TV. E film két megrázó, önálló filmalkotásként érvényes portréját kedden este az Uránia filmszínházban látta a közönség, s láthatja pünkösdhétfőn is.

2005. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beleznay Rozáliát, a nagyatádi születésű, önfeláldozó vöröskeresztes nővért, az egyik portréfilm főhősét Dódi Lia néven ismerték a betegek, akiket a szovjet megszállás kezdetéig lelkiismeretesen ápolt Nagyatádon, Nagykanizsán. Akkor fogták el az oroszok, amikor édesapját próbálta meglátogatni a kórházban. Heteken át naponta verték véresre a szovjet tisztek. Nem titkolta, hogy tudja a választ kínzóinak kérdéseire, de nem vált árulóvá akkor sem, amikor azzal fenyegették, hogy a szüleit a szeme előtt végzik ki. Közben tanúja volt a felszabadítók rekvirálásainak s például annak is, ahogy a szovjet katonák fiatal anyákat erőszakolnak halálra saját gyermekeik előtt. A szovjet hadbíróságnak csak az egyik fele szánta halálra, így sorshúzással ítélte életre az elnök, ami nem jelentett mást, mint éheztetéseket és válogatott kínzásokat a szovjet lágerben. – A hitnek köszönhettem, hogy túléltem még a tüdővérzést és egy katonaorvos gyilkossági kísérletét is – mondta Lia nővér, aki több mint nyolcvan évet élt, és 1996-ban halt meg.
Oloffson Károly (Placid atya) sorsát Ézsiás Erzsébet interjúregényéből és Rákay Philip Hír TV-s portréfilmjéből is megismerhettük. Őt az elhivatottság, a hit és a humor kísérte végig élve az Andrássy út 66.-tól a Gulágokig tartó tízesztendős kálváriaúton. Placid atya, aki az Uránia mozibeli vetítésen is megjelent, nemcsak hiszi, de tudja is, hogy őt az Atya küldte lelki vigasznak rabtársai közé, a kereszthalált halt fiú példája segítette abban, hogy éjszakai, titkon celebrált szentmisék, lelki beszélgetések s olykor egy-egy jól időzített vicc segítségével mentett meg lelkeket és életeket. Mostanában is misézik a XI. kerületi Szent Imre-templomban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.