Vissza a forráshoz

Az ősi tradíciók forrásaihoz való visszatérés volt a vezérmotívuma a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartott szerdai irodalmi estnek, amelyen Csoóri Sándor Kossuth-díjas költő Jánosi Zoltán irodalomtörténész kérdéseire válaszolva vallott a népi szürrealizmusról, a tradicionalizmus és az időszerűség megbonthatatlan egységéről.

2005. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Ratzky Rita irodalomtörténész bevezetőjében elmondta, hogy Csoóri Sándor az Elkártyázott köpeny című, idei gyűjteményes verskötetében költőként, a Visszanéztem félutamról című esszégyűjteményében teoretikusként bizonyította a magyar népdalok metaforateremtő hatását az újabb kori költészetre. Jánosi Zoltán irodalomtörténész Csoóri Sándor senkivel össze nem hasonlítható esszéinek nyelvi gazdagságát, gondolati tisztaságát újszerűségét ahhoz a művészeti forradalomhoz hasonlította, amit Kodály Zoltán és Bartók Béla a zenében valósított meg a népzene ősi forrásaihoz visszatérvén. A népi szürrealizmus költő-mágusa, Nagy László versben bujdosó, Csoóri pedig esszében bujdosó haramia – vélte a jeles irodalomtörténész. Csoórit a szülőfaluban, Zámolyban és környékén hallott népdalok zord fenségén kívül egy találkozás ébresztette rá igazi hivatására. Muharay Elemér, a magyar folklór nagy doyenje mondta el neki először, hogy a téeszesítés nemcsak az anyagi, hanem a szellemi javaiból is kiforgatja a magyar parasztságot. Ez a folyamat az ötvenes-hatvanas években már elkezdődött, s mára a magyar nép már tökéletesen elidegenedett a magyar kultúrától – az értelmiség feladata ennek a szakadéknak a megszüntetése.
Nem véletlenül ajánlotta a költő a Visszanéztem félutamból című könyvet fiának, Csoóri Sándornak, aki az apjával és a nagyapjával azonos nevet viselő legifjabb Csoóri Sándorral együtt szervezte meg a legnemesebb népzenei tradíciókból táplálkozó Muzsikás együttest és az Ifjú Muzsikás együttest. Az utóbbi csapat Máczi Anna brácsás, énekes, Hermann Mária bőgős és a két hegedűs, ifjabb és legifjabb Csoóri Sándor a helyszínen adtak koncertet erdélyi, csángó népdalokból. A Kimegyek a doberdói harctérre kezdetű, első világháborús dalt a közönség együtt énekelte a zenekarral.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.