A dedikálások napja a könyvhéten

2005. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Derűre ború időváltozások sem ritkították a tömeget, amely hét végén a 76. ünnepi könyvhét fő helyszínén, a Szent István téren hullámzott. – Erre büszkék lehettek – mondta elismerően Varsóból három napra átrándult barátom, Ceslav Viktor matematikus, a Szolidaritás egykori aktivistája. Szombaton délután négykor zúgva-bongva szólaltak meg a Szent István-bazilika harangjai. Éppen akkor, amikor Balczó András beszélgetőtársával, Kocsis L. Mihállyal együtt dedikálta Balczó Szenvedésbe ágyazott gyönyörűség című életútinterjú-regényét, amelyet a Kairosz Kiadó rendezett sajtó alá. Balczó András lapunk olvasóinak így ajánlotta könyvét: – Hallgassatok Péter apostolra, aki azt mondja: mindent megvizsgáljatok, ami jó, megtartsátok. A beszélgetőregény riportere, Kocsis L. Mihály író-újságíró dedikálta az Első nap az örökkévalóságban – Korkollázs pogányok idején című esszé- és dokumentumregényét, amely Brenner Jánosnak, az 1957-ben pufajkások által meggyilkolt lelkésznek állít emléket. Bedő György, a Kairosz kiadóvezetője elmondta, hogy a dedikálási rekorderek között bizonyosan ott lesz Bayer Zsolt, a Magyar Nemzet publicistája. Sűrű sorokban álltak sorban az olvasók Bayer Újabb erdélyi történetek című novellagyűjteményével és a szarkasztikus Ötvenmillió magyar miniszterelnöke című publicisztikakötetével a kezükben. Tengernyi ember jelezte szombaton és vasárnap Jókai Anna jelenlétét, aki a Széphalom Könyvműhely sátránál várta a Jókai Anna-breviárium és a Holnap című novelláskönyv jövendő olvasóit. A Kráter Műhely Egyesület sátránál Turcsány Péter költő, kiadóvezető ajánlotta figyelmünkbe a Mátészalkán élő Oláh András Fagyöngy és jégcsapok című verseskönyvét. A költő a nemzet teljes szétesésének veszélyétől retteg. Ugyanott hatalmas sor mutatja, hogy Gyurkovics Tibor életműkiadásának újabb kötetével jelentkeznek a költő rajongói. A Kráter Vörösmarty téri sátránál Barcsa Dániel és illusztrátora, Kovács Dániel szombaton és vasárnap dedikálta az Üstökös Demeter – Negyedszáz csíki székely népmese című kötetét.



A könyvhét egyik új különlegessége a Magyar Napló-hajó. A Magyar Írószövetség folyóiratának irodalmi hajókirándulása évről évre népszerűbb. Tegnapelőtt este a hajón mutatták be a szerkesztők a kiadó három antológiáját. Az év verseiről Szentmártoni János, esszéiről Molnár Krisztina, novelláiról Bíró Gergely beszélt. A kiadványok rövid írásokon keresztül mutatnak be a közismert alkotók mellett kevésbé ismert és határon túli szerzőket. Bíró Gergely megemlítette Szalay Zoltán nevét, ő a legfiatalabb szerző. Figyelemre méltó Horváth Tamás, a Kikelet című novella írója is, aki szeptemberben mutatkozik be első könyvével a Magyar Napló-könyveknél. Oláh János, a Magyar Napló főszerkesztője a könyvkiadó három könyvheti kötetét is bemutatta. Both Balázs Árnyéktalan pillanat című verseskönyve, a szerző első kötete már kiérlelt munka. Penckhófer János író, költő, irodalomtörténész, a kárpátaljai irodalom prominense a Boldogasszony tenyere című verseskönyvvel jelentkezett. A harmadik könyvben a József Attila-díjas erdélyi szociográfus, szerkesztő, költő Ferenczes István esszéit gyűjtötte csokorba Székely tántorgó címmel. Azért nem tudtak több könyvet kiadni, mert a Nemzeti Kulturális Alapprogramtól egy fillérnyi támogatást sem kaptak. (P. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.