Könyvhét és karnevál

A könyvhéthez kapcsolódó rendezvényként vasárnap este a Szent István-bazilikában jótékonysági koncertet tartottak Majzik Mária képző- és iparművész magyarhimnusz-kompozíciójának megsegítésére. Jókai Anna ünnepi beszédében a civil társadalom segítségét kérte a tervezett budakeszi szobor fölállítására.

2005. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az utolsó, hétfői napon sem szűnt a nyüzsgés a 76. ünnepi könyvhét két budapesti helyszínén, a Szent István és a Vörösmarty téren. A Püski-sátorban Püski István, a Püski Könyvesház igazgatója és Balogh Sándor irodalomtörténész alig győzték kiszolgálni a vevőket. Legjobban Döbrentei Kornél Helybengalopp, Budai Balogh Sándor Megtöröm a villámokat című tanulmánykötete fogyott. Agócs Sándor, az Antológia Kiadó vezetője szerint náluk Pardi Anna A messzi boldogok és Gyarmati Dezső Gyarmati sors című kötete volt a sláger. Nagy Péterné szerkesztő a Kortárs–Orfeusz-sátorból úgy véli, Illés Árpád emlékkönyve és Ferdinandy György novelláskötete, a Magános gerle a legnépszerűbb. A legtöbben Ambrus Lajos József Attila-díjas író Az én szőlőhegyem című esszéregényét dedikáltatták, szépen fogyott Czigány Lóránt naplókötete.
Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója tizenöt éve karmesterkedik az ünnepi könyvhéten. Lapunk kérdésére elmondta, hogy a könyvkarnevál hangulata fantasztikus volt. Az írók példát adtak a békés egymás mellett dedikálás művészetéből. A kezdet mindig meghatározó. Tolnai Ottó délvidéki író és a magyar gyermekirodalom világszínvonalú képviselője, valamint Lázár Ervin irodalomtörténeti értékű megnyitóbeszédet tartottak. Szerintük a múlt század első harmadának irodalmi felvirágzásához hasonlóan itt és most a kortárs magyar irodalomnak éppen akkor támadt új reneszánsza, amikor sokan a piac válságáról beszélnek. Zentai elmondta még, hogy az MKKE a Kárpát-medence magyar irodalmának egységét kívánta hangsúlyozni azzal is például, hogy a határon túli kiadóktól, műhelyektől nem kértek pavilonbérleti díjat. Idén pontosan ötven vidéki helyszínen tartottak könyvünnepet, Budapesten több mint négyszázezer, összességében több mint egymillió ember vett részt a könyvhéten. Összesen kétszázötvennégy magyar szerző könyve szerepelt, ebből hetvennyolc volt határon túli szerző, országszerte ezerkétszáz író fordult meg a könyvutcákban. Kettőszázhuszonkilenc cég volt jelen százötven pavilonban. Zentai Péter László úgy érzi, a 76. ünnepi könyvhét végképp igazolta annak az elképzelésnek a helyességét, hogy negyedik esztendeje, az olvasás évében összevonták a felnőtt- és a gyemekkönyvünnepet. Bevált és állandósult a két helyszín, azóta levegősebbek és kényelmesebbek a könyvutcák. Zentai Péter László kitért arra is: nem véletlenül harcoltak a kormányzattal szemben azért, hogy a könyvek áfatartalma 12-ről öt százalékra csökkenjen, a könyvheti kiadványok átlagára 150 forinttal alacsonyabb volt a tavalyinál. Ami a legfontosabb: a könyvutcában nem gagyi műsorok szereplői, hanem igazi írók voltak a sztárok. Szabó Magda, Jókai Anna dedikálóasztalánál sűrű sorok hömpölyögtek. Örömteli hír, hogy Szabó Magda franciául megjelent legújabb kötetét és egy Bibó István munkásságával foglalkozó francia tanulmánykötetet mutattak be a Közép-Európával foglalkozó kulturális intézmények szervezésében létrejött Palabres irodalmi sorozatban hétfőn a Párizsi Magyar Intézetben – fejezte be beszélgetésünket az igazgató.



A „legkártékonyabb” könyvek toplistája. A legkiválóbb konzervatív amerikai tudósokból és közéleti személyiségekből álló bizottság szerint Karl Marx és Friedrich Engels 1848-ban megjelent Kommunista kiáltványa az elmúlt két évszázad legkártékonyabb könyve. Marxnak és Engelsnek a világot „kísértetként bejáró” műve hetvennégy ponttal toronymagasan verte a top ten mezőnyét, amelyben az ezüstérem Adolf Hitler Mein Kampfjának jutott, alig megelőzve Mao Ce-tung (Mao Zedong) kínai elnök „Kis piros könyvét”, amely az 1960-as években a kínai „nagy proletár kulturális forradalomnak”, de a nyugati radikális diákoknak is bibliája volt. Számos ismert és ismeretlen alkotás mellett az irodalomérzékeny olvasók számára érdekes még, hogy a legveszedelmesebb írások között említették az exkluzív, mértékadó zsűri tagjai Antonio Gramsci olasz kommunista vezető Börtönnaplóját, Simone de Beauvoir A második nemét, valamint Margaret Mead antropológus Serdülőkor Szamoában című munkáját is. Így múlik el a világ dicsősége, mondhatnók, hiszen például Simone de Beauvoir könyvét nálunk az átkosban félig tiltott, félig tűrt csemegeként falta egykor az ifjúság. A káros művek listáját a közéleti személyek és a tudósok a Human Events című országos konzervatív hetilap kérésére állították össze. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.