Szobor helyett akasztófát?

Az 1956-os forradalom és szabadságharc központi emlékművére meghirdetett pályázat végeredményét június 20-án hirdették ki. Azóta képzőművészek, 1956-os forradalmárok tiltakoztak a tervezett alkotás formai megoldásai és szellemisége ellen. Ezúttal a bírálóbizottság tegnapi sajtótájékoztatóján elmondottak mellett Wittner Mária 1956-os szabadságharcos, halálra ítélt forradalmár véleményét közöljük.

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fel kell gyorsítani a szerződéskötést az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójára tervezett, a budapesti Felvonulási téren felállítandó emlékmű megvalósítására – közölte tegnap a bírálóbizottság elnöke. Haladéktalanul szerződéseket kell kötni, meg kell indulnia a tervezési-kivitelezési munkáknak és az engedélyezésnek, mondta Zsigmond Attila, a Budapest Galéria igazgatója. Az engedélyek beszerzése csak azután kezdődhet meg, hogy a Miniszterelnöki Hivatal szerződést köt a nyertes alkotócsoporttal. Horváth Csaba, a győztes alkotócsoport képviselője szerint a legtöbb kritika a makett alapján született. A megvalósítás összköltsége hétszázmillió forint.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcost a Kádár-rendszer véres megtorlógépezete halálra ítélte, a végrehajtás előtti utolsó pillanatban változtatták meg az önmagában is törvénytelen ítéletét életfogytiglanra. Kegyelmet nem kért, a börtönben tanúsított bátor magatartása miatt az amnesztia után sem szabadulhatott, csak a hetvenes években került ki a falak nélküli börtönbe, ahol 1990-ig a társadalom peremvidékére szorítva, a szenvedéseket mindig méltósággal viselve élte életét. Azért tartja felháborítónak az 1956-os emlékmű tervét, mert szerinte nem 1956-ról, hanem 2006-ról, a rendszerváltozás utáni magyar történelem mélypontjáról szól. „Nincs szükségünk azokra az akasztófaszerű képződményekre, amelyek az interneten is közölt pályaműrészleten egyértelműen fölismerhetők. Szerintem szakmailag is rossz a terv. A legexponáltabb helyen látható obeliszket ezerszer fölhasznált, elcsépelt ötletnek tartom. Jómagam és 1956-os bajtársaim is egy emelkedő nemzet szimbólumával szeretnénk végre találkozni, s nem egy olyan alkotással, ami fokozza a mai szörnyű hétköznapoktól elgyötört emberek depresszióját” – jelezte Wittner Mária.
Wittner Mária a nemrégiben elhunyt Corvin közi parancsok, a hős Pongrátz Gergely szavait idézte, mely szerint 1956 emlékét az a fotó jeleníti meg a leghitelesebben, amelyen egy Sztálin-csizmába bele van ütve egy lyukas 1956-os nemzeti zászló. Egy 1956-os emlékműnél a forradalom október 23-tól november 4-ig tartó dicsőséges napjaira kellene emlékezni s nem a megtorlásra. „A jelenlegi kormány ne saját magának állítson emlékművet, hiszen ne tagadjuk: minden tagja eszmei és erkölcsi közösséget vállal a forradalom megtorlását végrehajtó Kádár-korszakkal. Arra kérjük hát mi, 1956-os forradalmárok Gyurcsány Ferencet, hogy vigye haza a pályagyőztesnek ítélt munka silány makettjét, és tegye a vitrinjébe” – mondta Wittner Mária.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.