Ki értesült előbb a megszorításokról?

Előbb kapták kézhez egy pénzügyi szolgáltató cég hitelajánlatát a kulturális tárca felügyelte intézmények vezetői, mint a tárca értesítését költségvetési támogatásuk megnyirbálásáról. Egyes intézményvezetők arra gyanakszanak, hogy a két levél között összefüggés van.

2005. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár már a decemberi fizetéseket sem kaphatják meg – a 13. havi juttatásról nem is beszélve – a főváros nagy múzeumaiban vagy az Országos Széchényi Könyvtárban dolgozók, miután az NKÖM a napokban értesítette az intézmények vezetőit, hogy az utolsó negyedévi költségvetési forintjaik 32–54 százalékát visszatartják az év végéig. A minisztérium értesítését azonban megelőzte egy pénzügyi szolgáltató cég levele. A DEBT Invest Pénzügyi Szolgáltató és Befektető Rt. azt ajánlotta az intézmények vezetőinek, hogy a költségvetésükben keletkezett űrt faktorálással hidalják át.
A cég – honlapja tanúsága szerint – vállalkozásoknak kínálja szolgáltatásait, melynek lényege, hogy a megrendelő és a szállító közé áll, és az elvégzett munka ellenértékének nyolcvan százalékát a teljesítés után három nappal átutalja a szállítónak. Ez vonzó ajánlat lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyek gyakran hónapokig várnak egy-egy számlájuk ellenértékének átutalására. A fennmaradó húsz százalék szolgál a kölcsön folyósítása költségeinek (többek közt a havonta 1,2 százalékos díj) fedezetéül.
De vajon honnan értesült a DEBT arról, hogy a Szépművészeti Múzeum, az Operaház és még egy sor országos ismertségű kulturális intézmény „átmeneti pénzzavarba” kerül? Különösen az hogyan fordulhatott elő, hogy előbb tudta meg ezt a tényt a szemfüles vállalkozás, mint maguk az érintett vezetők?
A DEBT Invest vezérigazgatója, Bürg Tamás szerint cégük egy újsághírből tudta meg, hogy megszületett a döntés az intézmények költségvetésének zárolásáról. Ugyanakkor érzékeltette, hogy információik korábban is voltak arról, hogy készülőben van valami. Információik forrását nem kívánta megosztani velünk. Kérdésünkre, hogy nem „bennfentes” minisztériumi súgójuk akadt-e, nemmel válaszolt. Ismételt kérdésünkre, hogy informátoruk nem Benedek András államtitkár volt-e, visszakérdezett: ki az a Benedek András?
A kérdés jogos. A Magyar Nemzet értesülései szerint éppen az államtitkár együttműködő segítsége állhat a különösen gyorsan postázott finanszírozási ajánlat mögött. Benedek András akkor nyerte el – 2003-ban – a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium közigazgatási államtitkári posztját, amikor annak vezetőjét Gyurcsány Ferencnek hívták. S hogy a jó kapcsolat azóta sem szakadt meg, informátoraink szerint bizonyítja, hogy az NKÖM által felügyelt intézményeket a Gyurcsány-érdekkörbe tartozó auditcég világította át egy- és ötmillió forint közötti összegért.
Megkeresésünkre az NKÖM sajtóirodáján arról tájékoztatták lapunkat, hogy a DEBT Invest ajánlatáról a minisztérium nem tudott, ahhoz köze nincs – az egy magáncég egyéni piaci akciója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.