Akár már a decemberi fizetéseket sem kaphatják meg – a 13. havi juttatásról nem is beszélve – a főváros nagy múzeumaiban vagy az Országos Széchényi Könyvtárban dolgozók, miután az NKÖM a napokban értesítette az intézmények vezetőit, hogy az utolsó negyedévi költségvetési forintjaik 32–54 százalékát visszatartják az év végéig. A minisztérium értesítését azonban megelőzte egy pénzügyi szolgáltató cég levele. A DEBT Invest Pénzügyi Szolgáltató és Befektető Rt. azt ajánlotta az intézmények vezetőinek, hogy a költségvetésükben keletkezett űrt faktorálással hidalják át.
A cég – honlapja tanúsága szerint – vállalkozásoknak kínálja szolgáltatásait, melynek lényege, hogy a megrendelő és a szállító közé áll, és az elvégzett munka ellenértékének nyolcvan százalékát a teljesítés után három nappal átutalja a szállítónak. Ez vonzó ajánlat lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyek gyakran hónapokig várnak egy-egy számlájuk ellenértékének átutalására. A fennmaradó húsz százalék szolgál a kölcsön folyósítása költségeinek (többek közt a havonta 1,2 százalékos díj) fedezetéül.
De vajon honnan értesült a DEBT arról, hogy a Szépművészeti Múzeum, az Operaház és még egy sor országos ismertségű kulturális intézmény „átmeneti pénzzavarba” kerül? Különösen az hogyan fordulhatott elő, hogy előbb tudta meg ezt a tényt a szemfüles vállalkozás, mint maguk az érintett vezetők?
A DEBT Invest vezérigazgatója, Bürg Tamás szerint cégük egy újsághírből tudta meg, hogy megszületett a döntés az intézmények költségvetésének zárolásáról. Ugyanakkor érzékeltette, hogy információik korábban is voltak arról, hogy készülőben van valami. Információik forrását nem kívánta megosztani velünk. Kérdésünkre, hogy nem „bennfentes” minisztériumi súgójuk akadt-e, nemmel válaszolt. Ismételt kérdésünkre, hogy informátoruk nem Benedek András államtitkár volt-e, visszakérdezett: ki az a Benedek András?
A kérdés jogos. A Magyar Nemzet értesülései szerint éppen az államtitkár együttműködő segítsége állhat a különösen gyorsan postázott finanszírozási ajánlat mögött. Benedek András akkor nyerte el – 2003-ban – a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium közigazgatási államtitkári posztját, amikor annak vezetőjét Gyurcsány Ferencnek hívták. S hogy a jó kapcsolat azóta sem szakadt meg, informátoraink szerint bizonyítja, hogy az NKÖM által felügyelt intézményeket a Gyurcsány-érdekkörbe tartozó auditcég világította át egy- és ötmillió forint közötti összegért.
Megkeresésünkre az NKÖM sajtóirodáján arról tájékoztatták lapunkat, hogy a DEBT Invest ajánlatáról a minisztérium nem tudott, ahhoz köze nincs – az egy magáncég egyéni piaci akciója.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk