Magyarországon sajnos ritka fejlődésregény az, ahogy a nyugati határszél elsorvasztott városából a rendszerváltás után először a gumicsizmás burgenlandi bevásárlóturisták hajbókoló butikvárosává, majd az elmúlt évtizedben lassan, csöndesen visszapolgárosodó polisszá változott Szombathely. Pannon településsé a régi-új limesen, amely egyre inkább ad arra, hogy a földrengés lerombolta ókori Savaria bankok üvegpadlója alatt, hagyományőrző egyesületekben vagy jól szervezett karneválokon elevenedjék meg.
A kívülálló hajlamos idegenkedni a kosztümös-kardozós megmozdulásoktól a giccshajlam és az alkalmi történelemhamisítások miatt; ám Szombathely komolyan veszi önmagát. Tisztes matrónák, nyugdíjasok, kamaszok és házaspárok öltöttek római és középkori viseletet a hét végén, s kószáltak büszkén a belvárosban rendezvényről rendezvényre. Ami 1961-től ’69-ig kitűnően működött, s amit aztán a Kádár-rendszer történelmi vonatkozásai miatt talán túl burzsoának talált és betiltott, az 2000-ben, hosszú lefojtás után újra kitört, méghozzá hatalmas erővel. A három napon át nyugodtan, kitartóan, kulturáltan hullámzó tömeg mutatja, hogy mekkora az igény Magyarországon az efféle ünnepségekre.
A kényszerszünet után idén hatodik alkalommal megrendezett Savaria Történelmi Karneválon is volt minden, ami ó- és középkori szem-szájnak ingere: szombathelyi, komáromi, budapesti, olaszországi, osztrák légiósok hadgyakorlata, nomád lovas íjászok (Kassai Lajosék Kaposmérőről és a szlovákiai Csallóközből érkezők) bemutatója, amely hátborzongató erővel és hitelességgel jelenítette meg a korabeli harcmodorokat. Színvonalasan mulattató utcaszínházak, dramatikus rabszolgavásár, ókori fegyver- és életmód-bemutató, jósda, jelmezesek fáklyás felvonulása, akrobatikus tüzes játékok Mátyás király korából, illetve török, délszláv, spanyol stb. nép- és világzenei koncertek (a magyar népzenét hiányoltuk), középkori ételek, hazai borok utcája, gagyimentes kézművesvásár és mindenekfelett a légkör az, ami a szombathelyi rendezvénysorozatot valóban a legizgalmasabb történelmi fesztiválok sorába illeszti.
Nem kell sok tehát, hogy az elfojtott lokálpatrióta vágyak, történelmi kíváncsiságok a felszínre törjenek. A Savaria-karnevál az igényes szórakoztatás mellett arra is jó példa, hogy újra be lehet lakni kulturálisan is arra már régen érdemes magyar városokat.
(VI. Savaria Történelmi Karnevál, Szombathely, augusztus 26–28.)

Elképesztő, 30 fokos hőség lehet ma, este felhőszakadás várható