Szellemi útikalauz múltba és jövőbe

2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókai Anna írót a magyar spirituális irodalom meghatározó személyiségei között tartjuk számon. Ama nagy, eszmetörténeti ihletésű irodalom képviselőjének számít immár, amelyet Kodolányi János, Hamvas Béla, Várkonyi Nándor képvisel. Az írónő szintézisregényeiben, a Napok, a Mindhalálig, A feladat, a Jákob lajtorjája, a Ne féljetek! című nagyregényeiben az újkori magyar értelmiségi életformák teljességre törekvő társadalmi tablóját nyújtja.
Tenke Sándor református teológusprofesszor állította össze Jókai Anna eddigi életművének szellemi útikalauzát Breviárium címmel, amelyet a Széphalom Könyvműhely jelentetett meg az idei könyvhétre. Az írónő gondolatai az isteni teremtésről, a krisztusi megváltásról és a Szentlélek vigasztaló erejéről bizonyos szellemi iránytűt jelenthetnek a hívő emberek számára. Tenke Sándor Isten, Jézus Krisztus, a hitélet, a kereszténység, a magyarság, a haza, a hatalom, a forradalom, a politika, a szabadság, a remény, a szeretet, a bűn, a bűnhődés, a szenvedés, a megbocsátás, a türelem és a művészetfilozófia átfogó témaköreihez keresett idézeteket. A professzor olyan elmélyült munkát végzett, hogy a könyvből egy új Jókai Anna-mű kristályosodott ki. A Breviárium ugyanakkor útmutatást adhat azoknak az embereknek is, akiknek még nem adatott meg a feltétel nélküli hit kegyelme, hiszen Jókai Anna e világi dolgokról is a szellem emberének méltóságával nyilvánít véleményt. Nem titkolja, hogy a művészetet alapvetően vallásos eredetűnek tekinti.
Ezen ars poetica szellemében születtek a Majd című kötet Jókai Anna életművéhez képest is rendhagyó esszénovellái, amelyeket szintén a Széphalom Könyvműhely adott ki. Az elbeszélések a jövő emberének szemszögéből beszélnek jelenünkről, valamint a nem túl biztató jövő kilátásairól. Az egyik legtragikusabb Az utolsó gyermek című elbeszélés, amely az apokalipszis, a világvége egyik lehetséges vízióját is az olvasó elé vetíti. Eljuttat bennünket addig a – nagyon is elképzelhető – végkifejletig, amely igazolja, hogy „a Teremtmény tönkretette a Teremtést”. Ám az Atya, akárhányszor csalódik is az emberben, hajlandó újrakezdeni, s embert teremt a maga hasonlatosságára.
A novellákban azt a határozott reményt is kifejezésre juttatja az író, hogy az emberiség és a magyarság végre észbekap, és elindul a felemelkedés útján. Ezt a kettősséget tükrözik a kötetben elhelyezett költemények is. A reménytelenség szólamát fejezi ki a Szegény Magyarország. „Ötvenhat lyukas zászlaján / címer pusztán ragtapasz”. Ez a vers a 2002-es választások, a 2004-es kettős állampolgárságról szóló népszavazás lehangoló végeredménye miatti elkeseredést tükrözi. Ám nem véletlenül teszi az író a Ha című, mégismorált hirdető költeményt a kötet zárókövévé. „Az utolsó gyermek ez első leszen / így legyen, úgy legyen. / A Fiú végleg leválhat a keresztről. / Az Atya, már mint karonülőt, / a Teremtményt a csillagnak büszkén felmutatja. / Igen. Ez már hasonlít.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.