Diploma a bátorságért

Fábián Gyula író, lapunk főmunkatársa az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából megkapta a Magyar Rádió örökös tagja címet az 1956-os forradalomban tanúsított bátorságáért és helytállásáért.

2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz meghatottság nélkül forgatni a szép diplomát, amely ama felejthetetlen napokra emlékeztet – mondja el Fábián Gyula. Emlékezteti őt arra a küldetésre, ami a Magyar Rádióra hárult a forradalomban. A Magyar Rádió azokban az időkben az egyetlen hírközlő eszköz volt, amely az egész országhoz szólt. A Szabad Kossuth rádió a forradalom első napjai után, október 25-én került hivatása magaslatára. Fábián Gyulát akkor a Szabad Kossuth rádió szerkesztőbizottságának tagjai közé választotta a közösség. E naptól kezdve már a Parlamentben dolgoztak, hiszen a Bródy Sándor utcai épület a belövésektől nagyon súlyos károkat szenvedett. A Parlamentben volt egy vonala a rádiónak, amiről ők korábban szinte nem is tudtak semmit, s onnan indult meg annak a néhány örömteli napnak az eseményzsúfolása. Mint már tudjuk, nem tartott túl sokáig – teszi hozzá Fábián Gyula. Ám október 25-től november 4-ig nagyon nagy időt szenteltek arra, hogy megnyugtassák az embereket. A rádió egyik hivatása volt, hogy üzeneteket sugárzott az itthoniaknak a határon túlról. A szó legnemesebb értelmében közfeladatot teljesített abban a tekintetben is, hogy az egész közvéleményt pontosan és hitelesen tudósította arról, ami akkor Magyarországon zajlott. A Szabad Kossuth rádió szerkesztőbizottságának hitvallása az volt, hogy szakít a korábbi hagyományokkal, amely szerint a kommunisták hazudtak reggel, hazudtak délben, hazudtak este, hazudtak minden hullámhosszon. Ez az, amit ők nem követtek egy pillanatig sem abban az időben, amikor a rádió híradása meg nem szakadt. Addig, amíg 1956. november 4-én a Parlamentet elfoglalták a szovjet hadsereg katonái és a rádió is megszűnt. Már szünetjelet sem adott, hiszen az utolsó adás talán a Szózat hangjaival ért véget. Előbb még hallani lehetett, amikor Nagy Imre, a később törvénytelenül kivégzett miniszterelnök azt mondta: hitszegő módon megtámadták Magyarországot a szovjetek. Segítsetek, segítsetek! Szinte ezek voltak az utolsó segélykérő szavak, amelyek akkor a világban szétszóródtak. Sajnos a segítség elmaradt.
Fábián Gyula ma is megindultan vallja, hogy akkor rádiósnak lenni fölemelő érzés volt. Maga a csoda, csupa nagybetűvel. Áldás, hogy megélhette mindezt huszonhét éves korában. Most, amikor a forradalom 49. évfordulónapján átadták neki azt a diplomát, meghatódott és megörvendezett, hogy a Magyar Rádió nem feledkezett meg róluk, ’56-osokról. Örökös tagnak lenni nem akármi. – A diploma megpecsételte azt a szövetséget, amely a rádió és köztem egyetemi hallgató koromban, 1949-ben köttetett és mindmáig kitart, amikor is a Magyar Nemzet munkatársa vagyok, de ma is megszólalok havonta legalább kétszer a Magyar Rádióban. Erre kötelez is az örökös tagság – fejezi be beszélgetésünket Fábián Gyula.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.