Lapunknak L. Simon László író, költő, irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség titkára, a Szépirodalmi Figyelő című folyóirat főszerkesztője elmondta, hogy a döntési helyzetben levő vezetők és a profitérdekelt lapkiadók szakértői néhány éve folyamatosan azt akarják elhitetni velünk, hogy a kulturálislap-kiadás támogatási rendszerét azért kell átalakítani, mert ezek a lapok nem képesek megélni, illetve megfelelően megjelenni a piacon. Kázmér Judit, a Magyar Lapkiadók Egyesületének új elnöke, aki egyben a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) bizottsági tagja például több helyen nyilatkozta, hogy a legtöbb kulturális folyóiratnak nincs professzionális kiadói háttere, de még marketingstratégiája sem. Szerinte a rendszert úgy kellene átalakítani, hogy a támogatott folyóiratok szélesebb réteghez jussanak el. Véleménye szerint a körülbelül kilencmilliárd forinttal gazdálkodó NKA költségvetéséből 1,2 milliárdot a lapkiadók fizetnek be, akik ebből a több mint tíz százalékból szinte semmit sem kapnak vissza.
De miért is kellene visszakapniuk? – tette föl a költői kérdést L. Simon László. A rendszernek éppen az a lényege: a nagy profitra szert tevő, nem kulturális célú, hanem a gazdasági haszonért hajtó kiadványok, kiadók hozzájáruljanak az önfenntartásra képtelen kulturális szereplők, így a folyóiratok működéséhez. Ezért jött létre az NKA. Meg kellene végre értetni: az úgynevezett szabad versenyes piac és a verseny szabályai, működési elvei a nagy hagyományú kulturálisfolyóirat-kiadás területén nem érvényesíthetők. Ráadásul az állam és az EU még az úgynevezett piacba is beavatkozik. Csak az idei félévi támogatások néhány tételét felidézve: A Hócipő támogatására ötmillió forint, a Mozgó Világ kritikai rovatának nyomdai előkészítésére, lektorálására, illusztrációjára, szerzői honoráriumokra kétmillió, a Kritika című társadalomelméleti és kulturális folyóirat megjelentetésére 1,2 millió, a Beszélő című folyóirat megjelentetésére kétmillió forint.
Enyhén szólva furcsa – tette még hozzá L. Simon László, hogy Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alapprogram elnöke még a Parlamentben is úgy beszél a NKA pénzéről, mintha a sajátja lenne. Az írótársadalom úgy érzékeli, kulturális háború kezdődött, és egyesek még attól sem riadnak vissza, hogy a kulturális élet szereplőit folyamatosan egymásnak ugrasszák. Erről a szakmai konferenciáról az írótársadalom csak azt tudja üzenni: az ígéreteket számon kérik, és – az elnök úr által kedvelt katonai hasonlatára utalva – a csatát megvívják, azt fel nem adják.
A Tanácskozók. A Vasy Géza irodalomtörténész és L. Simon László költő elnökletével tartott beszélgetésen többek között Kalász Márton elnök, L. Simon László titkár, Oláh János, a Magyar Napló főszerkesztője, Fázsy Anikó, a Nagyvilág főszerkesztője, Ferenczes István, a Székelyföld főszerkesztője, Gróh Gáspár, a Magyar Szemle szerkesztője szólalt föl, az eseményen megjelent Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke. A tanácskozás Buda Attila Magyar irodalmi repertórium 2003 című kötetének bemutatójával zárult. (P. Z.)