Kulturális háború

A Magyar Írószövetségben tegnap a folyóiratok áldatlan helyzetéről tartottak tanácskozást írók, szerkesztők. A szimpózium vezérfonalát Turcsány Péternek, a PoLíSz és Oláh Jánosnak, a Magyar Napló főszerkesztőjének már ismert elképzelése adta meg, amelyek szerint csak a normatív támogatás biztosíthatja az irodalmi műhelyek létezésének folyamatosságát.

2005. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunknak L. Simon László író, költő, irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség titkára, a Szépirodalmi Figyelő című folyóirat főszerkesztője elmondta, hogy a döntési helyzetben levő vezetők és a profitérdekelt lapkiadók szakértői néhány éve folyamatosan azt akarják elhitetni velünk, hogy a kulturálislap-kiadás támogatási rendszerét azért kell átalakítani, mert ezek a lapok nem képesek megélni, illetve megfelelően megjelenni a piacon. Kázmér Judit, a Magyar Lapkiadók Egyesületének új elnöke, aki egyben a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) bizottsági tagja például több helyen nyilatkozta, hogy a legtöbb kulturális folyóiratnak nincs professzionális kiadói háttere, de még marketingstratégiája sem. Szerinte a rendszert úgy kellene átalakítani, hogy a támogatott folyóiratok szélesebb réteghez jussanak el. Véleménye szerint a körülbelül kilencmilliárd forinttal gazdálkodó NKA költségvetéséből 1,2 milliárdot a lapkiadók fizetnek be, akik ebből a több mint tíz százalékból szinte semmit sem kapnak vissza.
De miért is kellene visszakapniuk? – tette föl a költői kérdést L. Simon László. A rendszernek éppen az a lényege: a nagy profitra szert tevő, nem kulturális célú, hanem a gazdasági haszonért hajtó kiadványok, kiadók hozzájáruljanak az önfenntartásra képtelen kulturális szereplők, így a folyóiratok működéséhez. Ezért jött létre az NKA. Meg kellene végre értetni: az úgynevezett szabad versenyes piac és a verseny szabályai, működési elvei a nagy hagyományú kulturálisfolyóirat-kiadás területén nem érvényesíthetők. Ráadásul az állam és az EU még az úgynevezett piacba is beavatkozik. Csak az idei félévi támogatások néhány tételét felidézve: A Hócipő támogatására ötmillió forint, a Mozgó Világ kritikai rovatának nyomdai előkészítésére, lektorálására, illusztrációjára, szerzői honoráriumokra kétmillió, a Kritika című társadalomelméleti és kulturális folyóirat megjelentetésére 1,2 millió, a Beszélő című folyóirat megjelentetésére kétmillió forint.
Enyhén szólva furcsa – tette még hozzá L. Simon László, hogy Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alapprogram elnöke még a Parlamentben is úgy beszél a NKA pénzéről, mintha a sajátja lenne. Az írótársadalom úgy érzékeli, kulturális háború kezdődött, és egyesek még attól sem riadnak vissza, hogy a kulturális élet szereplőit folyamatosan egymásnak ugrasszák. Erről a szakmai konferenciáról az írótársadalom csak azt tudja üzenni: az ígéreteket számon kérik, és – az elnök úr által kedvelt katonai hasonlatára utalva – a csatát megvívják, azt fel nem adják.



A Tanácskozók. A Vasy Géza irodalomtörténész és L. Simon László költő elnökletével tartott beszélgetésen többek között Kalász Márton elnök, L. Simon László titkár, Oláh János, a Magyar Napló főszerkesztője, Fázsy Anikó, a Nagyvilág főszerkesztője, Ferenczes István, a Székelyföld főszerkesztője, Gróh Gáspár, a Magyar Szemle szerkesztője szólalt föl, az eseményen megjelent Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke. A tanácskozás Buda Attila Magyar irodalmi repertórium 2003 című kötetének bemutatójával zárult. (P. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.