Sokkal súlyosabb a helyzet annál, mint első látásra tűnik – mondta el L. Simon László. A Magyar Írószövetség kezelésében működő Arany János Alapítvány három feladatot lát el. Kiadja minden év október 23-án az Arany János-díjakat, amely elismerés az évek során komoly szakmai rangra tett szert. Továbbá az alapítvány kezeli Az év könyve díjat is, amelyet egy külön szakmai testület ítél oda. Ez a testület tulajdonképpen reprezentálja irodalmi életünket, a benne tevékenykedő irodalmárok jó része nem is tagja a Magyar Írószövetségnek. Az alapítvány harmadik funkciója, hogy íróknak – egyéni kérelmük alapján – szociális segélyt nyújt. E három tevékenységet eddig az Artisjus (Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület) által beszedett, úgynevezett irodalmi kis jogdíjak egy részéből fedezték, aminek folyósításáról, valamint Az év könyve díjak odaítéléséről a két szervezet tíz éve kötött szerződést.
L. Simon László hozzátette: mind az írószövetségnek, mind az alapítványnak kifejezetten jó a kapcsolata az Artisjus munkaszervezetét irányító főigazgatóval, Gyertyánfy Péterrel, ám ilyen ügyekben a Bródy János vezette elnökség dönt. Az Artisjus főigazgatója az idei év második felében a szerződést váratlanul felmondta arra hivatkozva, hogy az elnökség (amelynek különben Békés Pál és Fábri Péter személyében két író tagja van) önálló irodalmi alapítvány létrehozásáról határozott, amely a jövőben ezzel a pénzzel is gazdálkodni fog, s várhatóan dönt Az év könyve díjakról is.
Bár a döntés jogszerűségét az írószövetség nem vitatja, L. Simon László etikai kifogásokat fogalmazott meg, a szűkszavú, indokolás nélküli értesítést pedig nem érzi méltányosnak. Mint az az írószövetség választmányi ülésén kiderült, az Artisjus választmányában is helyet foglaló Kossuth-díjas írószövetségi tagok, Jókai Anna, Bella István és Ágh István a döntésről mit sem tudtak, s azt egyáltalán nem tartják indokoltnak, hiszen az alapítvány a lehető legnagyobb körültekintéssel osztotta el ezt az évente befolyó pénzösszeget. Az elmúlt évtized díjazottainak névsora igazolja, hogy mind Az év könyve díj, mind az Arany János-díjak odaítélése pártatlanul, szekértáboroktól függetlenül történt. Az írószövetségben sokan gondolják úgy, hogy egyeseknek a szervezet további ellehetetlenítése lehet a célja, illetve hogy olyanok akarnak ezen források felett is diszponálni, akiket zavar, hogy az erős támadások ellenére is komoly szellemi munkát folytató írószövetség még mindig meghatározó fóruma a magyar irodalmi, szellemi életnek.
Az a legnagyobb baj, hogy az Artisjus pénzmegvonásával veszélybe került az írók szociális segélyezésének lehetősége. Az írószövetség ezért hivatalosan is felkérte az Artisjus vezetőségét, hogy részletesen indokolja meg a döntését. – Sajnos ennél többet a Magyar Írószövetség nem tehet, hiszen a tíz évvel ezelőtti szerződés minden további nélkül lehetővé teszi annak felmondását, ám várjuk a jogilag korrekt döntés írásos, szakmai indokolását is, s bízva a nagyon sok írószövetségi tagot is képviselő Artisjus-vezetőségben dolgozó kollégák szakmai tisztességében, titokban még abban reménykedünk, hogy visszavonják a döntésüket – fejezte be a mondandóját L. Simon László.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál