Kalász Márton költő, a Magyar Írószövetség elnöke a szombati emlékbizottsági gyűlés után elmondta lapunknak, azt tartja az 1956-os emlékbizottság missziójának, hogy az írótársadalom járuljon hozzá a maga sajátos eszközeivel a fél évszázados évforduló össznemzeti szintű megünnepléséhez. Ezért 2006. október 23-ig szeretnék megjelentetni a magyar forradalommal és szabadságharccal szolidáris lengyel nép költőinek antológiáját D. Molnár Istvánnak, a Kossuth Lajos Tudományegyetem tanszékvezető professzorának szerkesztésében.
Az írószövetség elnöke lapunknak elmondta, hogy körlevelet küldenek a nyugati írószervezeteknek, amelyben fölkérik az irodalom jeles képviselőit, hogy küldjenek 1956-ra emlékező írásokat a Magyar Írószövetség címére, egy 2006. október 23-án megjelenő antológia számára. A bizottság fölkéri az írószövetség tagjait, hogy minél többen tartsanak rendhagyó irodalomórákat, előadásokat hazai iskolákban és felsőoktatási intézményekben, hangsúlyozva a magyar írótársadalom szerepét az 1956-os forradalomban és a rendszerváltozást előkészítő mozgalmakban. Az ötvenhatos forradalom fél évszázados évfordulónapján az írószövetség szeretné megtartani a határainkon inneni és túli, egykori ’56-os forradalmár magyar írók találkozóját. Ugyanezen a napon reprezentatív fotókiállítás emlékeztetné a megjelenteket a legtisztább magyar forradalom eseményeire. Rudi Zoltán, a Magyar Televízió elnöke együttműködéséről biztosította a Magyar Írószövetséget abban, hogy folyamatosan sugároznak a magyar szabadságharcokról és szabadságmozgalmakról, a Thököly-, a Rákóczi-szabadságharcról, a magyar jakobinusok mozgalmáról, 1848-ról és 1956-ról szóló irodalmi műsorokat. Kalász Márton szeretne hasonló megállapodást kötni a Magyar Rádióval is.
A Magyar Írószövetség idén, november 19-én ünnepli hatvanadik születésnapját. Az évforduló alkalmából megjelenő kiadvány fölidézi a Magyar Írószövetség történetét és az írók szerepét az 1956-os forradalomban.
Az 1956-os megemlékezés tegnap délelőtt 11-kor az írószövetségi emléktáblánál folytatódott. Kalász Márton elnök ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a művelt Nyugat és Amerika 1956-ban is magára hagyott bennünket. Ma is csak magunkra számíthatunk, ezért is volna nagy szükség a teljes nemzet összefogására legalább a fél évszázados évforduló méltó megünneplésében.
Végül Tamás Menyhért író, kuratóriumi elnök ismertette az Arany János kuratórium döntését. Arany János-nagydíjban részesült Borbándi Gyula történész, író, esszéista. Arany János-díjat kapott Nagy Gáspár, Csokits János költő, Vida Gábor író, Fekete J. József, Tamás Attila irodalomtörténészek. Tamás Menyhért nem titkolta, hogy a díjakhoz külső-felső nyomásra nem kaptak támogatást. Ezért az Arany János-díj végveszélybe kerülhet, de bízik abban, hogy a jövő évben remélt kormányváltás a kulturális minisztérium viszonyát is megváltoztatja majd a magyar művészetekhez és a magyar kultúrához.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál