Veszélyben az Arany János-díj

Lapunk elsőként adott hírt arról, hogy szeptemberben megalakult a Magyar Írószövetség 1956-os emlékbizottsága, amely szombaton tartotta első ülését a Magyar Írószövetség klubjában. Vasárnap a Magyar Írószövetség, a Magyar Írószakszervezet, a Magyar Írók Egyesülete, a Független Magyar Írók Szövetsége, a Fiatal Írók Szövetsége, a Magyar PEN Klub és a Magyar Alkotóművészek Egyesülete képviselői koszorúzták meg a szövetség Bajza utcai székházának falán lévő emléktáblát. Az ünnepség az Arany János-díjak átadásával zárult.

2005. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kalász Márton költő, a Magyar Írószövetség elnöke a szombati emlékbizottsági gyűlés után elmondta lapunknak, azt tartja az 1956-os emlékbizottság missziójának, hogy az írótársadalom járuljon hozzá a maga sajátos eszközeivel a fél évszázados évforduló össznemzeti szintű megünnepléséhez. Ezért 2006. október 23-ig szeretnék megjelentetni a magyar forradalommal és szabadságharccal szolidáris lengyel nép költőinek antológiáját D. Molnár Istvánnak, a Kossuth Lajos Tudományegyetem tanszékvezető professzorának szerkesztésében.
Az írószövetség elnöke lapunknak elmondta, hogy körlevelet küldenek a nyugati írószervezeteknek, amelyben fölkérik az irodalom jeles képviselőit, hogy küldjenek 1956-ra emlékező írásokat a Magyar Írószövetség címére, egy 2006. október 23-án megjelenő antológia számára. A bizottság fölkéri az írószövetség tagjait, hogy minél többen tartsanak rendhagyó irodalomórákat, előadásokat hazai iskolákban és felsőoktatási intézményekben, hangsúlyozva a magyar írótársadalom szerepét az 1956-os forradalomban és a rendszerváltozást előkészítő mozgalmakban. Az ötvenhatos forradalom fél évszázados évfordulónapján az írószövetség szeretné megtartani a határainkon inneni és túli, egykori ’56-os forradalmár magyar írók találkozóját. Ugyanezen a napon reprezentatív fotókiállítás emlékeztetné a megjelenteket a legtisztább magyar forradalom eseményeire. Rudi Zoltán, a Magyar Televízió elnöke együttműködéséről biztosította a Magyar Írószövetséget abban, hogy folyamatosan sugároznak a magyar szabadságharcokról és szabadságmozgalmakról, a Thököly-, a Rákóczi-szabadságharcról, a magyar jakobinusok mozgalmáról, 1848-ról és 1956-ról szóló irodalmi műsorokat. Kalász Márton szeretne hasonló megállapodást kötni a Magyar Rádióval is.
A Magyar Írószövetség idén, november 19-én ünnepli hatvanadik születésnapját. Az évforduló alkalmából megjelenő kiadvány fölidézi a Magyar Írószövetség történetét és az írók szerepét az 1956-os forradalomban.
Az 1956-os megemlékezés tegnap délelőtt 11-kor az írószövetségi emléktáblánál folytatódott. Kalász Márton elnök ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a művelt Nyugat és Amerika 1956-ban is magára hagyott bennünket. Ma is csak magunkra számíthatunk, ezért is volna nagy szükség a teljes nemzet összefogására legalább a fél évszázados évforduló méltó megünneplésében.
Végül Tamás Menyhért író, kuratóriumi elnök ismertette az Arany János kuratórium döntését. Arany János-nagydíjban részesült Borbándi Gyula történész, író, esszéista. Arany János-díjat kapott Nagy Gáspár, Csokits János költő, Vida Gábor író, Fekete J. József, Tamás Attila irodalomtörténészek. Tamás Menyhért nem titkolta, hogy a díjakhoz külső-felső nyomásra nem kaptak támogatást. Ezért az Arany János-díj végveszélybe kerülhet, de bízik abban, hogy a jövő évben remélt kormányváltás a kulturális minisztérium viszonyát is megváltoztatja majd a magyar művészetekhez és a magyar kultúrához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.