Hoppál Mihály újabb kötete a sámánokról

2005. 12. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ASámánok Eurázsiában című misztikus, titokzatos külsejű, gazdagon illusztrált Hoppál Mihály-kötet bemutatója aligha történhetett volna méltóbb alkalommal, mint december 20-án, az esztendő legrövidebb napján, egyben a csillagászati óév utolsó napján. Laudációjában e mondattal köszöntötte kedden este Jankovics Marcell filmrendező, mitológiakutató az érdeklődőket a várbeli Litea Könyvszalonban. A tudós és a filmrendező 1973 óta tartó barátságát a hasonló érdeklődés mellett elmélyítette az Eurázsiai sámán című közös film is, amely még a létező Szovjetunió korában keletkezett. Hoppál Mihály, a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Intézetének igazgatója – átvéve a szót – harminc esztendő szakadatlan kutatásai végeredményének tekinti a sámánokról szóló köteteit, s a témakört öszszegző akadémiai doktori disszertációját. A Sámánok Eurázsiában című legújabb kötet az Akadémiai Kiadó jóvoltából végre hiteles illusztrációk segítségével teszi láthatóvá a korábban titokzatos ködbe burkolt sámánokat. Hoppál Mihályt idézve: maga a szó tunguz eredetű, tudó embert jelent, aki megpróbál lelki egyensúlyt teremteni a közösségen belül úgy, hogy identitást ad a kötelékébe tartozó embereknek.
A sámán, a szájhagyomány őrzője, művészi közvetítője, a lélekvezető őrizte meg többek között a szibériaiak nemzeti azonosságtudatát a szovjet korszakban, s teszi ezt a globalizáció idején is. Hoppál Mihály a magyar néprajztudomány egyik nagy öregje, Diószegi Vilmos hatására kezdte el kutatni a sámánizmust, amelyet mesteréhez hasonlóan ő sem elsősorban vallásnak, hanem sokkal inkább mitológiának tart. Az animista hitvilág megvalósulásának, amelynek egyik fő jellemzője, hogy lélekkel ruházza föl a növény- és az állatvilág képviselőit, valamint az egész természetet is. A sámánok képesek arra, hogy kapcsolatot teremtsenek ég és föld, a természeti istenek és az emberiség képviselői között. Missziójuk nem kevesebb, mint a világ tovatűnt aranykori harmóniájának újra megvalósítása.
Végül Bajor Péter, az Akadémiai Kiadó szerkesztője tudatosan vállalt ünneprontó tréfával kérte a nemzet nevében egy csodatévő sámán védelmét a soha nem tapasztalt csődhelyzet ellen, amelybe az utolsó három esztendő folyamán sodródott a magyar közoktatás, a kultúra és a végveszélyben lévő hazai könyvkiadás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.