Ízelítő a Mezőség kultúrájából

2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly februárban kezdődött az a kilenc fellépésből álló hangversenysorozat, amellyel a magyarországi táncházmozgalom alapítói közé tartozó Jánosi együttes megalakulásának harmincadik évét ünnepelte. A régi műsoraikból tallózva ismét hallhattuk a népzenei gondolkodás lényegéhez kalauzoló Bartók-forrásokat (Zene húros hangszerekre… Dudára, furulyára); a Rákóczi- és „Kossuth”-szabadságharc korának zenei emlékeit (Pro patria); illetve a XVIII. századi magyar udvarházak muzsikájából összeállított előadásukat, amely sokéves kutatómunkával a mai régi stílusú táncok zenei gyökereit mutatta be.
Az együttes holnap 19 órakor viszi színpadra a XII. Kerületi Művelődési Központban (Csörsz u. 18.) a sorozat hatodik darabját, a Holttenger című összeállítást, amely az erdélyi Mezőség – e ma már rohamosan szórványosodó világ – népének kultúrájából ad ízelítőt. Jánosi András, az együttes vezetője elmondja, ez a régió, a hajdani Csiglemező azért is különösen érdekes, mert Erdély magyarok által legkorábban betelepített része, s műveltsége, népi gondolkodásmódja nem csupán igen archaikus, de még őrzi Transsylvania és Magyarország századokkal ezelőtti kulturális kölcsönhatásainak emlékét is. A most vasárnapi előadás – amelynek 23 évvel ezelőtt volt a bemutatója a budapesti Egyetemi Színpadon – muzsika, próza, tánc és diaporáma sajátos ötvözete, amellyel az együttes évtizedekkel ezelőtt műfajt teremtett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.