Scholcz László irodalomtörténész, az ELTE Spanyol Irodalmi Tanszékének docense, a konferencia egyik szervezője bevezetőjében elmondta, Franz Kafka Átváltozása, a klasszikus Pygmalion-történet, a megelevenedett Galathea-szobor, a Narcissus-legenda, Stefenson Dr. Jekyll és Mr. Hyde című regénye, de az átváltozás problémakör sci-fi filmbeli megjelenései, többek között Cronenberg A légy című alkotása is szóba kerül. Menczel Gabriella adjunktus, a másik szervező lapunknak elmondta, hogy a Cervantes Intézetben immár hagyománynyá vált, hogy háromévente tudományos konferenciát szerveznek. 2000-ben az intézet névadójának életműve, 2003-ban a térnek mint narratív kategóriának vizsgálata, idén pedig a metamorfózis volt a szimpózium központi témaköre. Figyelemre méltó volt Bényei Tamásnak, a Debreceni Egyetem tanárának Ábrázolás és átváltozás című előadása, valamint Eisemann György Átváltozások című dolgozata. Vendégelőadók is szerepeltek, többek között Carlos Carcia Gual, aki a klasszikus epika genezisével foglalkozik. Budapesten Apuleius és Lukianosz regényéről, Ovidius epikus költészetéről értekezett. Menczel Gabriella César Vallejónak, a perui költőóriásnak líráját elemezte. Az első latin-amerikai próza nevű szekcióban többek között Scholcz László Garcia Márquez Azért élek, hogy elmeséljem az életemet című önéletrajzi regénye kapcsán tartott előadást az önéletrajz átváltozásáról irodalmi anyaggá.
A legközelebbi nemzetközi spanyol irodalmi konferencia ősszel lesz Budapesten. Erről Faluba Kálmánt, az ELTE tanszékvezető professzorát kérdeztük meg.
Faluba professzor elmondta, hogy a Nemzetközi Katalán Nyelvi és Irodalmi Társaságnak háromévenként van egy-egy összejövetele 1968 óta. Magyarországot az a megtiszteltetés éri, hogy a kelet-európai országok közül először itt, Budapesten lesz katalán nyelvi és irodalmi konferencia szeptember 4-től 9-ig. Már tíz nemzetközi szaktekintély elfogadta a meghívást. Rajtuk kívül több mint nyolcvanan jelezték részvételi szándékukat.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország