Az elszánt költő, aki nyakkendőre ír

Aki hagyományos író-olvasó találkozót, bölcs moderátori kérdéseket és még okosabb, elmélyültebb alkotói válaszokat várt Végh Attila költő, esszéista Az unatkozó angyal című kötetének bemutatóján, az igencsak meglepődött. Szerdán este a Rátkai Márton Klubba érkező irodalombarátok azzal a látvánnyal szembesültek, ahogy a szerző a színpadi tér kellős közepén komor, elszánt tekintettel püföl egy ósdi írógépet, majd egyre dühödtebben tépi ki a masinából a papírlapokat.

2006. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aztán színre lép a „műsorvezető”, Prágai Tamás költő, esztéta, hátán vattázott szárnyakkal, kezében vödörrel és felmosóval. A takarítónak álcázott angyal Isten küldötte, a közvetítő, aki megpróbál rendet teremteni körülöttünk, és a mennyből hozza el az elhivatott írónak a repeszdarabokat, amelyből az alkotó fölépítheti, újjáteremtheti költői univerzumát. Múzsai szerepéhez híven homlokon csókolja az alkotót, majd hangosan diktálni kezdi neki A közvetítő című verset. Végh Attila sorról sorra ismétli a mennyei tolmács szavait, majd a szerencsétlen szárnyas angyal nyakkendőjére gépeli a művet. Mire az opus elkészül, a közvetítő megfullad, de később sajátos módon föltámad. Azt hiszem, mindenki számára nyilvánvaló, hogy egy szellemes, többszólamú performance kellős közepébe csöppentünk, amely az alkotás folyamatát jeleníti meg ironikusan. A halálosan komoly játék érzékelteti azt a különleges átváltozást, melynek során a költemény a lét titkát fürkésző gondolattá, létfilozófiává nemesül, a múzsa, a közvetítő segítségével.
A rövid, feszes színpadi kompozíciónak szerves folytatása volt Fodor Miklós filozófus érzékletes előadása, amelyből kiderült, hogyan alakul át a filozófia költészetté Végh Attila Az unatkozó angyal című esszékötetében. Talán nincs is költőiség nélkül filozófia – gondoljunk csak Platónra, Szent Ágostonra, Kierkegaardra, Heideggerre. Végh Attila természetes közege a határon járás költészet és filozófia között. Az unatkozó angyal tizenöt esszéje az emberi lét alaprajza felé tekint – mondta Fodor Miklós.
A kötetet közreadó Ráció Kiadó képviseletében L. Simon László költő méltatta Végh Attila életművét, amely az utóbbi években számos kiváló verseskönyvvel és esszével gyarapodott. A mérce igen magas: az emberi élet forráskútja makacs kutatóinak zsinórmértékét többek között Julius Evola, René Guénon, Hamvas Béla, Várkonyi Nándor, Kodolányi János határozza meg. Végh Attilának szerencsére már most megadatott a tisztánlátás, az éberség. Ahogy ő maga írja Hamvas Béla nyomán: Aki éber, az birtokában van az ősidők szakrális tudásának, amely „a dolgok eredeti értelmének tudása”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.