Kétes művek a Belvedere aukcióján?

Semmi sem árt úgy a rendszerváltozás óta újjászerveződött magyar műkereskedelemnek, mint az, ha hamis képek bukkannak föl az aukciókon. Márpedig az utóbbi években több ilyen esetről is hallani lehetett. Tavaly egy Ferenczy-kép eredetisége kérdőjeleződött meg. Most tucatnyi művet emlegetnek hamisként. Utóbbiak a Forró Tamás érdekeltségi körébe tartozó Belvedere Szalon, Galéria és Aukciósház kiállításán szerepelnek.

Munkatársunktól
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szép kilátások – így fordította magyarra a galéria nevét az a gyűjtő, aki lapunkat megkereste a napokban azzal a panasszal, hogy a tulajdonában lévő Rippl-Rónai-alkotást azért nem kívánja most árverezni egy másik aukciósház, mert „nem tenne jót” sem a műnek, sem az aukciósháznak az, ami a Belvedere Szalon mai árverésén várható. A bennfentesek között március 18., azaz az aukciós kiállítás megnyitása óta futótűzként terjed a hír, hogy jó néhány hamis kép szerepel a kiállított alkotások között. Olyan művek, amelyeken a XIX–XX. századi magyar festészet legjelentősebb művészeinek a neve olvasható. Indulóáruk több millió, illetve tízmillió forint. Szép kilátások… – füstölgött a látogató –, ha ilyen hamis művek miatt a valódiakat sem lehet értékükön eladni.
Mindeközben egyes napilapokban egész oldalas cikkek harangozták be az aukciót, amelyen „remekművek kerülnek kalapács alá”. A katalógusban olyan művek reprodukciói is szerepelnek, például Nemes Lampérth József Domboldalon című alkotása (a legmagasabb, 16 milliós indulási ár), amelynek kvalitása még a nem szakember számára is erősen kétségbe vonható.
A kvalitás és az eredetiség azonban két különböző dolog. Egy-egy műről a hamisítás tényét kimondani veszélyes is: a Btk. úgy rendelkezik, ha valaki hamisítványt próbál eladni, akkor csalás miatt indulhat ellene eljárás, amiért akár tíz év börtönt is kaphat. A hamisítás tényét, illetve azt, hogy abban ki vett részt, rendkívül nehéz bizonyítani, s aki a „hamis” szót leírja, könnyen sajtópernek teheti ki magát.
Az azonban igen figyelemreméltó, hogy a Magyar Műtárgy- és Régiségkereskedők Országos Szövetsége (MROSZ) lapunkhoz is eljuttatott közleményében bejelentette elhatárolódását a Belvedere Szalon Galéria és Aukciósház által folytatott árverési gyakorlattól. Az MROSZ az elmúlt időszakban részben tagjai, valamint a magyarországi műkereskedelmet figyelemmel kísérő érdeklődők által szembesült azzal, hogy a Belvedere árverésein folyamatosan kétes eredetiségű művek kerülnek „kalapács alá”. Erre a tényre több alkalommal felhívták a Belvedere figyelmét, ám a szalon a jó szándékú szakmai tanácsokat mindenkor elhárította arra történő hivatkozással, hogy a vitatott eredetű festmények árverésre bocsátására anyagvizsgálati és „szakértői” vélemények birtokában kerül sor.
A Belvedere álláspontját a szövetség elfogadni sem szakmailag, sem morálisan nem tudja, s a közlemény megfogalmazói szakmai felelősségük tudatában kijelentik, hogy „az aukcióra kínált művek között a 2006. április 1. napján megtartandó árverésen rendkívül jelentős kikiáltási áron a magyar festészet kiemelkedő alkotóinak tulajdonított hamisítványok szerepelnek”. A szövetség megítélése szerint „a vásárlók megkárosításának megelőzése, valamint a magyarországi műkereskedelem hitelének fenntartása teszi indokolttá” a közlemény megfogalmazását.
S persze közzétételét is. Annál is inkább, mivel tavaly novemberben is érdekes eset fordult elő a galériában. Akkor egy, a Belvedere-szalon aukciós kiállításán szerepelt Ferenczy-festmény eredetiségéről fogalmazódtak meg kételyek. A 3 millió 800 ezer forintos indulóárú műről az RTL Klubban elhangzott: korábban más művész nevével a kikiáltási ár töredékéért már szerepelt egy árverésen. A fiatal lányt ábrázoló kép először egy belvárosi galéria árverésén bukkant fel – Áldor János szignójával –, kikiáltási ára 80 ezer forint volt, ennyit azonban nem adott érte senki. A képet ezután hirdette meg a Belvedere-galéria. A festmény és mérete is tökéletes mása volt az Áldornak tulajdonított képnek, csakhogy a jobb alsó sarokban már Ferenczy Károly szignója volt látható. Miután a kereskedelmi televízió rákérdezett a kép eredetére, a Belvedere-galéria törölte a novemberi aukció kínálatából a hamis Ferenczy-képet. A Belvedere-galéria szakértője a botrány kirobbanása után visszavonta a mű eredetiségét igazoló szakvéleményét. A mostani aukció előtt azonban nem érkezett hír valamely mű visszavonásáról.

A Belvedere közleménye. Érdeklődésünkre Forró Judit galériavezető egy közleményt juttatott el lapunkhoz. amelyben a Belvedere-szalon visszautasítja a Műkereskedők Egyesülete közleményét, melyet a konkurens piaci szereplők egy csoportjának álságos támadásaként értékel. „A Belvedere-szalon a tisztességes verseny szabályainak megsértése, hitelrontás és szándékos károkozás kísérlete miatt eljárást kezdeményez a Gazdasági Versenyhivatalnál és egyéb jogi lépéseket tesz a közlemény kiadói ellen” – olvasható a többi között a Belvedere-szalon közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.