Meghalt Major-Zala, a vagány költő

2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E század minden századok szégyene – imígyen bélyegezte meg a huszadik századot Major-Zala Lajos, a szellemi haza és a nyugati magyarság legváltozatosabb hangnemű írója-költője, kinek Ötödik síp című verseskönyve nyomán kapta költői nevét a nyugati magyar költészet. Kislakoson született 1930-ban, 19 éves korában elüldözte a kommunizmus, német és francia egyetemeken vált három nyelvnek is magas szintű művészévé. Németül írt költemények és esszék, öt francia verseskönyv, egy franciául megjelent meseregény és számos magyar kötet avatta őt a letisztultan modern magyar költészet képviselőjévé. Vándorútjai végén Svájcban telepedett le. Most búcsúznunk kell a nagy visszhangot keltő verskönyvek, az Imátlan ima, a Csonton virág költőjétől. Ám éppen az idézett huszadik század sirató Sursum corda című versében fogalmazza meg a reményt: „a Múlt nem létezett / Egyedül lehetséges csak a Holnap / a Lesz az egyetlen Van: a kisiklott boldogságunk Semmi közé feszítve.” Sursum corda. Egyedül Isten a reményünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.