Wass Albert a dinnyepiacon

2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az abszurd történet Szíki Károly Egerben élő színművész-rendezőnek, számos Wass Albert-színmű színpadra álmodójának, Tiszaföldvár szülöttének felajánlásával kezdődött. A művész fölkereste Barcza Gábort, a tiszaföldvári Fidesz elnökét, és elmondta neki, hogy megajándékozná szülővárosát egy Wass Albert-emlékművel. A már elkészült kompozíció hatalmas terméskő, rajta egy tábla, reá vésve Wass Albert híres versének emblémasora: A víz szalad, a kő marad. A művész elsősorban a város szép emlékműparkját, a Hősök kertjét tudta volna elképzelni a kompozíció háttereként. A nyolcvan százalékban baloldali önkormányzati testület ehelyett a város határán túl, egy lepusztult dinnyepiac és egy lerobbant benzinkút közé akarta elrejteni az emlékművet.
Barcza Gábor elmondta lapunknak, hogy az ügyet tavaly augusztusban tárta a városi önkormányzati testület elé, amelynek ő nem tagja. Az első ülésen elképesztő ostobaságok hangzottak el, többek között Wass Albert háborús bűnös voltáról. Nyíltan nem merték elutasítani a tervet, jó szocialista forgatókönyv szerint kijelöltek egy hatfős, pártatlan bizottságot a helyszín meghatározására. A pártatlan bizottságban az egyetlen fideszes Barcza Gáboron kívül öt MSZP-s képviselő szerepelt, akikkel megegyezésre jutni egyenlő volt a lehetetlennel. Az elnök – a Fidesz-tagsággal egyetértésben – ragaszkodott Szíki Károly terveihez, az MSZP-s „pártatlanok” egy városhatáron túli, lepusztult környezetben lévő, régi, rossz benzinkút és a dinnyeárusok lerakodóhelyének tőszomszédjában lévő szemetes területet, a város szégyenfoltját találták volna inkább méltónak az író-költő egyéniségéhez. Bár a bizottság munkáját a kijelölt december 15-i határidő előtt jócskán, december 2-ig elvégezte, a testület – valótlant állítva – arra hivatkozott, hogy nem kapták meg idejében az anyagot, így a Wass Albert-szobor ügye a 2005. december 22-i záróülésén már nem került napirendre. A január 24-i önkormányzati testületi ülésen – amelynek írásos előkészítő anyagát Barcza Gábor Fidesz-elnök csak az utolsó pillanatban, külön telefonkérésre kapta meg – időhúzások és éles viták után megszületett a döntés. A nyolcvan százalékban baloldali testület először teljesen feleslegesen újra napirendre tűzte, hogy legyen vagy ne legyen Wass Albert-emlékmű Tiszaföldváron. Az ülésen olyan emberek nevezték újra háborús bűnösnek az írót, akik bevallották, hogy semmit sem tudnak róla. Nem olvasták el a teljes életrajzból és szemelvényekből összeállított anyagot, amit Barcza Gábor mellékelt a bizottsági jelentéshez.
A Fidesz január 6-án szervezett egy Wass Albert-estet is, de ezen a testület egyetlen baloldali tagja sem jelent meg. Barcza Gábor szavait idézve: a legutolsó ülésen a gyűlölet egységesen izzott bennük, de nem mertek nyíltan nemet mondani. Ám azzal, hogy megszavazták az egy ízben már elvetett, abszurd, nevetséges benzinkutas-dinnyepiacos megoldást, gyakorlatilag elutasították a város szülöttjének fölajánlását – foglalta össze a történet első felvonását Barcza Gábor. Az elnök és tagtársai nem nyugodtak bele a méltatlan döntésbe. Az egyház hozzájárulásával február 17-én – az író halálának évfordulóján – a helyi református templom kertjében felállították az emlékművet. Az esemény egyik díszvendége és szónoka Turcsány Péter költő, a Kráter Műhely Egyesület elnöke volt, az eddigi legteljesebb Wass Albert-életműkiadás gondozója. Barcza Gábor és a tiszaföldvári Fidesz bízik abban, hogy ősszel a lakosság végre olyan önkormányzati testületet választ meg, amely méltó módon képviseli Tiszaföldvár érdekeit. S akkor végre illő helyre kerülhet Wass Albert emlékműve is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.