Tegnap a Széphalom Könyvműhely kínálatából kaptak ízelítőt a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál látogatói. Délelőtt Jókai Anna beszélt a Szegény Sudár Anna című, Erdélyben játszódó regényéről, délután Böszörményi Géza Recsk című dokumentumregényéről vallottak az elhunyt író-rendező hozzátartozói, barátai, tisztelői.
Jókai Anna Szegény Sudár Anna című regénye immár harmadik kiadását éri meg, s különleges helyzetet foglal el a spirituális realista írónő életművében. A kötet első, 1987-es editiójakor az írónő bevallotta, hogy a szövegen nyolc esztendőn át dolgozott. – Azt hittem, fióknak írom kései tanulságul. És most itt van, a nyilvánosság ítéletére bízva. Ráhagyatkoztam a bennem diktálóra: Szegény Sudár Annára és az ő Istenére – mondta annak idején Jókai Anna. Azóta az olvasóközönség mondott ítéletet, a könyvnek a második kiadása is elfogyott.
A nemrég elhunyt kiváló rendező, író, Böszörményi Géza feleségével, Gyarmathy Líviával közösen készített filmet Recsk 1950–1953 – Egy titkos kényszermunkatábor története címmel, amelyet az utolsó teljes pártállami évben, 1989 áprilisában mutattak be a hazai mozik. Böszörményi Géza dokumentumregény formájában is megformálta a mérhetetlen szenvedések történetét. A filmből és a könyvből is kiderül, Recsken megsemmisítőtábor, haláltábor működött, amelynek célja a másként gondolkodók likvidálása volt.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben