Nehéz sorsú irodalom

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) már decemberben meghozta a döntést a hazai folyóiratok támogatásának ügyében, de csak az idén tudta meg számos magyar lap, hogy a korábbi évektől eltérően egy fillért sem kapott a működésre. Eme orgánumok jelentős része igencsak reprezentatív, köztük a Lyukasóra, a Magyar Írók Egyesületének folyóirata, vagy a veszprémi Új Horizont, amely a dunántúli régió egyik legolvasottabb fórumává vált.

2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmer István József Attila-díjas író január óta szerkeszti a Lyukasórát, 1992-ben alakult a harmadik legnagyobb, talán a legreprezentatívabb hazai írócsoport, a Magyar Írók Egyesülete folyóirataként. A főszerkesztő elmondta, hogy a döntést azért érzi méltánytalannak, mert a Lyukasóra a magyar írótársadalom talán legszélesebb vertikumát öleli föl. Nyitott mind politikai, mind esztétikai szempontból. Szerzői közé tartozik többek között Gyurkovics Tibor, Szakonyi Károly, Lengyel Balázs, Kertész Ákos, Kiss Dénes, Lázár Ervin, Vathy Zsuzsa, Furkó Zoltán, Benke László, Mezey Katalin, Tóth Erzsébet és mások. A lap különlegessége, hogy a korábbi író-főszerkesztő, jelenleg főmunkatárs Szalay Károly íróiskolájából számos fiatal író, többek között Erős Kinga, Aletta Vid, Borbély László, Sóti Dezső is a folyóirat írói törzsgárdájához sorolható immár. A folyóirat-támogató kuratórium legutóbbi döntésében nem lehet nem észre venni, hogy szűk csoportérdekek nyomvonalán született meg, ami diszkriminatív és méltatlan az irodalomhoz.
A másik diszkriminált folyóirat, az Új Horizont főszerkesztője, Raffai István elmondta: Veszprém kétes nevezetességei közé tartozik, hogy a pártállami időben nem rendelkezett egyetlen folyóirattal sem. Az Új Horizont 1990-ben került először az újságárusok standjára, kéthavonta lát napvilágot, 128 oldalnyi vagy annál is vaskosabb terjedelemben. A lap állandó szerzőinek egyharmada Veszprém megyei, a másik harmada anyaországi, a harmadik határainkon túl élő magyar alkotó, Erdélyből, a Felvidékről, az Egyesült Államokból. Mintegy ötszáz szerző – Kossuth-díjastól a pályakezdőkig – kötődik a folyóirathoz, amely igen széles merítést jelent a magyar irodalomból. Raffai István ars poeticáját úgy fogalmazta meg: „Olyan embereknek kívánok lapot szerkeszteni, akik a pénzen kívül mást is olvasnak…” Ezért adtak ki 22 könyvet is. Az első Új Horizont-kötet Megnől az ember szíve címmel a jeles magyar nyelvész, Lőrincze Lajos pályaképét mutatja föl ötezer példányban, ebből ezret Erdélybe küldött el a szerkesztőség – ajándékként. Második kiadásával együtt tízezer példányban fogyott el. A legújabb a Hol vannak a katonák?, amely a doni magyar hadsereg krónikáját dolgozza föl, egyben Sára Sándor filmjének irodalmi forgatókönyve, fél év alatt 1500 példányban kelt el.
Az Új Horizont Folyóirat- és Könyvkiadó Alapítvány eddig minden alkalommal részesült szerény NKA-támogatásban. A főszerkesztő nem tagadja, hogy a Nemzeti Kulturális Alap döntése nehéz helyzetbe hozza a régió egyik legpatinásabb kulturális lapját. Mivel sem az állami, sem az önkormányzati mecenatúra nem volt a folyóirattal bőkezű, hozzászokott a gyűjtögetéshez. Adományok, valamint a szerzők nagylelkűsége segíti az orgánum életben maradását. Raffai István jó ügyükhöz eddig mindig megtalálta a szövetségeseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.