Kevés magyar alkotót ismernek, tisztelnek annyira Franciaországban, mint a modern magyar festészet kimagasló alakját, a nabis művészcsoporttal szoros kapcsolatban állt Rippl-Rónai Józsefet, akinek műveiből két kiállítás nyílt az elmúlt napokban. A festőóriás egykori lakhelyén, Levallois-ban április 10-én nyitották meg a Franciaországban is rendkívül kedvelt művész ötven, Kaposvárott őrzött alkotását felvonultató tárlatot, április 19-e óta pedig a Párizsi Magyar Intézetbe zarándokolnak el azok, akik ugyancsak a róla elnevezett kaposvári múzeum tulajdonában lévő Rippl-rajzokból szeretnék megtudni: mi foglalkoztatta a festőt második hazájában, az első világháború kitörése előtti napokban.
Egybőröndnyi ceruzarajzzal érkezett Párizsba Horváth János, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum műtörténésze, akitől megtudtuk: 1999-ben Martyn Ferenc festőművész, Rippl-Rónai nevelt fia Róma melletti lakásának padlásán lelt rá a francia füzetlapokra készült rajzokra. A tizenkilenc rajz egy 1915-ben rendezett franciaországi kiállítás óta „rejtőzködött” egy bőröndben, most május közepéig láthatók a Párizsi Magyar Intézetben.
A Bőrönd kincsei címmel megrendezett kamaratárlat nemcsak a háború borzalmaitól rettegő festő érzéseit mutatják meg, de azt is, miként ábrázolja Ripp-Rónai József francia hitvese, Lazarine családtagjait.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről